Erişilebilirlik

Japonya Merkez Bankası: 'Ekonomi Daha da Kötüleşecek'


Japonya Merkez Bankası: 'Ekonomi Daha da Kötüleşecek'

Japon Merkez Bankasının yeni bir araştırmasına göre önümüzdeki aylarda ekonomik durum, elektrik kesintileri ve nükleer krizin büyümesi nedeniyle daha da kötüleşecek.

Japon yetkililer, nükleer krizin kontrol altına alınmasının aylar süreceği uyarısında bulunuyor. Merkez Bankası, nükleer krizle birlikte elektrik kesintileri ve kamu sağlığı sorunlarının devam etmesinin şirketleri kötümserliğe sürüklediğini bildirdi.

Hasar gören üç nükleer reaktörün yapımında yardımcı olan General Electric destek önerdi. General Electric’in Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Immelt, talebin artmasının beklendiği önümüzdeki aylarda enerji üretimini hızlandırmak için Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Immelt, “Japonya’ya şu anda uzun ve orta vadeli kapasiteye sahip enerji türbinleri gönderiyoruz. Bunlar Tokyo Elektrik Enerji Şirketinin ihtiyacını karşılayacak,” dedi.

Elektrik üretiminin yeniden sağlanması Japonya’nın tsunami’den hasar gören fabrikaları için hayati önem taşıyor. 11 Mart’tan bu yana kapalı olan Iwaki Diecast şirketi elektriğin gelecek hafta yeniden gelmesini umuyor. Ancak elektrik tam olarak geri gelse bile şirketin yöneticisi Hiroto Yokoyama büyük zarar gördüklerini, otomobil yedek parça siparişlerinin yarısını kaybettiklerini söylüyor.

Yokoyama, “En büyük sorun, üretim durduğu için müşterilerin siparişlerini başka yerlere göndermeleri. Onlarla yeniden ilişki kurmaya büyük öncelik veriyoruz,” diyor.

Ağır mali kayıplar Japon ekonomisinin her kesiminde hissediliyor. Ancak birçok kişi radyasyon sızıntısının etkilerinin çok daha kalıcı olmasından kaygılanıyor. Tokyo’da nükleer santrali işleten şirketin önünde toplanan protestocular nükleer güvenliğin sağlanamayacağını bu yüzden Japonya’da yeni nükleer santral istemediklerini söyledi.

Bir gösterici, “Japonya’da 54 nükleer reaktör var. İstediğimiz, hepsinden kurtulmak,” diyor.

Bu arada Tokyo Elektrik Enerji Şirketi, Fukuşima nükleer santralinden radyasyon düzeyi yüksek suyu denize akıtma planının hala seçenekler arasında olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG