Erişilebilirlik

Japonya İki Gündür Sarsılıyor


Japonya’yı oluşturan takımadaların güneyindeki Kyushu adasında arka arkaya yaşanan artçı sarsıntıların ardından bölge halkı üçüncü geceyi de tahliye merkezlerinde geçiriyor.

Perşembe gününden bu yana yaşanan depremlerde en az 41 kişi öldü, 2 bine yakın kişi de yaralandı. Depremler çok sayıda ev ve köprüyü yıktı, toprak kaymalarına yol açtı ve bir hızlı trenin de raydan çıkmasına yol açtı.

Kumamoto bölgesinde enkaz altından yüze yakın kişi kurtarıldı. Ancak kötü hava koşulları kurtarma çalışmalarını güçleştiriyor. Sert rüzgar ve yoğun yağışa rağmen kurtarma çalışmalarına onbinlerce polis, tıbbi görevli, itfaiyeci ve sivil savunma ekibi üyeleri yardım ediyor.

Yaklaşık 90 bin kişi, okullar ve yerel yönetimlere ait binalarda açılan tahliye merkezlerine götürüldü.

Japon Meteoroloji Dairesi bugün yaşanan sarsıntıyı 7,3 olarak ölçtü. Perşembe günkü depremse 6,5 büyüklüğündeydi. İki depremin de merkez üssünün karada, yerleşim birimlerinin altında, ama derinde olmadığına dikkat çekildi. Uzmanlar, bugünkü şiddetli depremin perşembe günkünün artçısı olduğu olasılığına çok az şans veriyor. Ancak bölge sık sık güçlü depremlerin yaşandığı bir yer.

Bölgedeki aktif yanardağlardan Aso volkanı son bir aydan bu yana ilk kez faaliyete geçse de, yetkililer bunun depreme bağlı olmadığını bildiriyor.

Artçılar yüzünden Başbakan Abe ziyaretini erteledi

Depremden etkilenen Kumamoto’yu ziyarete hazırlanan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, artçı sarsıntıların devam etmesinin ardından bu ziyaretini erteledi. Kumamoto başkent Tokyo’nun 1200 kilometre güneybatısında bulunuyor. Perşembe’den bu yana Beppu-Şimabara fay hattında 250’nin üzerinde sarsıntı kaydedildi.

Başbakan Abe, kurtarma çalışmalarına yardım amacıyla bölgeye asker sevk etti.

Deprem Yatsuşiro kentinde büyük yıkıma ve yangınlara yol açtı. Enkaz altında hala sağ kurtarılmayı bekleyenler olabileceği kaygısı artıyor.

1700 yıllık tarihi Aso tapınağı da depremde büyük hasar gördü. Tarihi Kumamoto kalesi yıkıldı. Kiraz Çiçeği Kapısı adı verilen kent kapısı da yıkıldı.

Kumamoto bölgesinde 80 bin ev elektriksiz kalırken, birçok bölgeye de su verilemiyor.

Valilik sözcüsü Yoşihide Suga, yakındaki nükleer santralin depremden etkilenmediğini bildirdi.Japonya’da faaliyetteki tek nükleer santral, depremin merkez üssünün 120 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor.

2011’de Fukuşima’da yaşanan 9 büyüklüğündeki depremin ardından Japonya ülkedeki nükleer reaktörlerinin faaliyetini durdurmuştu. Depremin yol açtığı dev dalgalar, Fukuşima Daiçi nükleer santralinde yangına yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG