Erişilebilirlik

James Jeffrey Ankara’da Akar’la Görüştü


ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’da bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la biraraya geldi.

Jeffrey’nin Ankara ziyaretini dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamıştı. Ancak Dışişleri Bakanlığı’ndan temaslara ilişkin bilgi paylaşımı yapılmamıştı.

Bugün Jeffrey’nin Akar’la görüşmesine ilişkinse Milli Savunma Bakanlığı’ndan yazılı bilgilendirme yapıldı. Akar’ın Jeffrey’le görüşmesinde Suriye ana başlığı altında Menbiç ve Fırat’ın doğusu konusunda değerlendirmeler yapıldığı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de görüşmede bulunduğu bildirildi.

Akar’ın görüşme sırasında Jeffrey’e ilettiği mesajlara ilişkin de bilgi verildi. Buna göre, Akar, ABD tarafına Ankara’nın uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığını, ABD’nin YPG/PKK ile ilişkisini sonlandırması yolundaki çağrısını ve Menbiç Yol Haritası’nın süratle tamamlanması yönündeki beklentisini dile getirdi. Aynı şekilde, Türkiye’nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne olan duyarlılığı ve iki ülkenin birlikte çalışarak sorunları çözebileceği yönündeki düşünceleri de aktarıldı.

Jeffrey, Ankara’yı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ocak’taki Moskova gezisi sonrasında ziyaret etti. Bu nedenle Jeffrey’nin Ankara ziyareti “ABD’nin son durum hakkında bilgi edinme talebi” olarak yorumlandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta Suriye’den asker çekme kararını duyurmasının ardından Washington – Ankara arasındaki temas trafiği hızlanmıştı. Bu görüşmelerde, ABD’nin Suriye’den çekilmesini yavaşlatması ve Trump’ın yine Twitter mesajı aracılığıyla önce “Türkiye’nin Kürtler’e saldırma ihtimali” ifadelerini kullanması sonrasında 32 kilometrelik “güvenli bölge” öneresini gündeme getirmesi ele alınıyor.

Son olarak Jeffrey, 8 Ocak’ta ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un başkanlığındaki heyette ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile birlikte Ankara’daydı. Ancak Bolton’un bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talebine karşın heyet, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyetince ağırlanmıştı. Dunford ise, ertesi gün Orgeneral Güler ile ayrıca görüşmüştü.

Bolton’un Erdoğan tarafından kabul edilmemesi sonrasında ABD Cumhuriyetçi Parti Senatörü Lindsey Graham ise, 18 Ocak’ta bizzat Erdoğan tarafından özel olarak ağırlanmıştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG