Erişilebilirlik

İzmir’de Denizden Haç Çıkarma Töreni


İzmir’de Hz. İsa’nın 2019. yaşı ve vaftiz edilişi kutlandı. Denizden haç çıkarma törenine katılan Ortodoks cemaatinin arasında, Ege adalarında yaşayan Rumlar da vardı.

Hıristiyan inancına göre, Hz. İsa’nın doğumunun ve vaftiz edilişinin 2019. yılı, İzmir’de düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı. Ortodoks cemaati, Aziz Vukolos Kilisesi’nde bir araya geldi. Ayinin ardından, cemaat ve din adamları denizden haç çıkarma töreninin yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na geldi.

Tören, deniz kıyısında kurulan platformda okunan dualarla başladı. Törene katılanlar arasında, Ege adalarında yaşayan Rumlar da vardı.

Haç çıkarma törenini İzmir Metropoliti Bartholomeos Samaras yönetti. Hıristiyan din adamları, ‘Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilişinin anısına suların kutsanması’ için dualar etti. Ardından Bartholomeos, elindeki tahta haçı denize attı. Deniz kıyısındaki platformda bekleyenler denize atladı ve haçı ilk önce alabilmek için birbiriyle yarıştı. Denizdekiler birer birer haçı öptükten sonra, ilk ulaşan genç Metropolit Bartholomeos’a haçı getirdi. Bartholomeos ise ucunda haç bulunan bir kolyeyi gence hediye etti.

Izmir'de Denizden Haç Çıkarma Töreni
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Soğuğa rağmen törene katılanlar heyecanlarını VOA Türkçe’yle paylaştı. Haçı denizden çıkarmak için kulaç atanlardan Cenk Dağlıoğlu, törene ilk kez katıldığını söyledi. Dağlıoğlu, “Daha önceleri uzaktan izliyordum. Bu sene ruhani olarak daha iyi hissetmek istedim. O yüzden girdim, çok iyi hissediyorum” diye konuştu.

“Dostluğu pekiştiriyoruz”

Törende, Metropolit Bartholomeos ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği Başkanı Yorgo Teodoridis gazetecilere de açıklama yaptı. Dünyadaki tüm Ortodoksların 6 Ocak tarihinde Hazreti İsa'nın vaftiz edilişini kutladıklarını söyleyen Teodoridis, "Bu tören bizim için çok önemli, Anadolu'nun kadim kültürü olan biz Rumlar, kardeşçe bin yıllardır burada yaşıyoruz. Bugün burada Rumlar var, çevredeki adalardan gelen misafirlerimiz ve Müslüman kardeşlerimizle buradayız. Bu dostluğu pekiştiriyoruz” diye konuştu. Teodoridis, denize haç atma töreninin uzun aradan sonra İzmir’de ilk kez 2016’da “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları ve müsaadeleriyle yapıldığını” da kaydetti. Teodoridis konuşmasında iki yıl önce İzmir Adliyesi’nde bir saldırıda yaşamını kaybeden polis Fethi Sekin’i de andı.

İzmir’de en son 1922’de yapılan tören, 94 yılın ardından ilk kez 2016’da düzenlenmişti. Açıklamasında herkese iyi yıllar dileğinde bulunan Bartholomeos ise, denize haçı attığı sırada mülteciler için dua ettiğini de söyledi. Denizden haç çıkarma töreni, yapılan dualarla sona erdi.

XS
SM
MD
LG