Erişilebilirlik

Corona Döneminde İlk: İzmir Yarı Maratonu Koşuldu


Bütün dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgınıyla bağlantılı sıkı önlemler sonrasında Türkiye’de ilk uzun yol koşusu İzmir’de düzenlendi. İzmir’in işgalden kurtuluşu anısına sekiz yıldır düzenlenen 9 Eylül İzmir Yarı Maratonu, maske, mesafe, hijyen kurallarına uyularak koşuldu.

İzmir Yarı Maratonu Corona Önlemleri Altında Koşuldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

350 yarışmacı katıldı

Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun önerdiği kurallar çerçevesinde 500 kişi ile sınırlandıran yarışa 350 sporcu katıldı. Sporcular kendilerine ayrılan alanda aralarında 1,5 metre olacak şekilde ısınma hareketlerini tamamladı. Ardından 10’ar saniye arayla 4’er sporcu start koridorundan çıkış yaptı. Cumhuriyet Meydanı ile İnciraltı arasındaki 21 kilometre 97 metrelik parkurda koşulan yarışı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer başlattı.

Soyer, startı verdikten hemen sonra 35001 numaralı forma ile yarışa katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndan koşuya başlayan atletler Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı'na ulaştıktan sonra dönerek yeniden Cumhuriyet Meydanı'na vardı. İzmirliler maratona katılan sporcuları yarış güzergahı boyunca alkışlayarak destekledi. Soyer koşunun ardından yarışta dereceye girenlerine madalyalarını verdi.

İlk dijital koşu kulübü kuruluyor

Soyer, “Önümüzdeki günlerde bir dijital koşu kulübü kuruyoruz. Türkiye’nin ilk dijital koşu kulübü olacak. Koştukça puanlarınızı biriktireceksiniz. Puanlarınız biriktikçe de güzel sürprizlerle karşılaşacaksınız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Maraton İzmir’in de 4 Ekim’de limitli bir katılımla gerçekleşeceğini ve aynı gün Türkiye’nin ilk Sanal Tam Maratonu ile sanal 10 kilometre koşusunun yapılacağını söyledi. Soyer, “İzmir sporcuları, maratonlarıyla bir dünya markası olacak. Bugün düzenlediğimiz yarı maraton, 4 Ekim’de düzenleyeceğimiz Maraton İzmir ile kentin bu alandaki markalaşma gücünü ortaya çıkarıyoruz” diye konuştu.

Birincilik Etiyopyalı Gateya Gelaw’ın

9 Eylül Uluslararası İzmir Yarı Maratonu’nda genel sıralama erkekler kategorisinde ipi göğüsleyen isim geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Etiyopyalı atlet Getaye Gelaw oldu. Milli atlet Sezgin Ataç ikinciliği, milli atlet Saffet Elkatmış da üçüncülüğü aldı. Genel sıralama kadınlar kategorisinde ise itirazlar nedeniyle dereceye girenler Türkiye Atletizm Federasyonu’nun değerlendirmesinin ardından açıklanacak. Yarışmada ayrıca Yarı Maraton Türk Sporcular ve Master Sporcular kategorilerinde de ödüller verildi. Dereceye giren atletlere toplam 95 bin 200 TL para ödülü verilirken, yarışa katılan ve parkuru tamamlayan tüm sporculara da madalya takıldı.

XS
SM
MD
LG