Erişilebilirlik

Amerika'da İtfaiyeci Mahkumlar


Amerika'da İtfaiyeci Mahkumlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

California eyaleti kolaylıkla kontrolden çıkan yangınlarıyla ünlüdür. Yangın riski nedeniyle eyalet ülkenin en deneyimli itfaiyecilerine sahip. Aynı zamanda yangınları söndürmede mahkumlardan da yararlanılıyor

Gördüğünüz kişilerin tamamı mahkum. Ancak günlerinin büyük kısmını hapishane duvarlarının dışında geçiriyorlar .

Fiziksel durumları uygun olan ve şiddet suçu işlememiş mahkumlar itfaiyeci olarak görev alabiliyor. Hırsızlıktan mahkum olan Louie Orozco programa katılanlardan: “Oldukça heyecan verici ve de eğlenceli. Gidip yangınla mücadele etmeniz, yüzlerce metre kayalık arazide, bazen kumlu arazide tırmanmanız gerekiyor. Hem de elinizde aletlerle.”

Mahkumlar, yangınla mücadelede ve yangının yayılmasını engelleme amacıyla arazi temizliğinde de kullanılıyor. Ancak Ormancılık ve Yangından Korunma Dairesi’nden Mike Mohler, mahkumların katkısının yangınlarla sınırlı olmadığını söylüyor: “Mahkumlar sellerde ve arama kurtarma çalışmalarında da kullanılıyor. Yılda 2,5 milyon çalışma saati yalnızca acil durum müdahalelerine harcanıyor.”

Eyalette 4 binden fazla mahkum itfaiyeci olarak çalışıyor. Kevin Krauss 7 yıldır mahkum itfaiyecilerle denetmenlik yapıyor: “Onlara itfaiyeciymiş gibi davranıyorum. İtfaiyeci gibi hareket etmelerini bekliyorum ve onlara eğer kahraman olmak istiyorsanız çaba gösterin, eğer istemiyorsanız hapishanede oturun diyorum. Bu onların seçimi.”

Krauss, çoğunun göreve devam ettiğini ve zor ve hayati tehlikesi olan bu işi hapis hayatına tercih ettiklerini söylüyor: “Devam etmeleri onlar için avantajlı. Birçoğu çalıştıkları her gün için mahkumiyetlerinden indirim alıyor.”

Ayrıca ufak bir maaş da alıyorlar. Mahkumlar önceleri ucuz işçi olarak kullanılıyordu. Ancak yıllar içinde program gelişmiş. Bugünlerde mahkumların rehabilitasyonları için çalışılıyor ve itfaiyecilik dışında beceriler öğretiliyor.

Louie Orozco, 6 ay sonra serbest kaldığında itfaiyecilik için çok yaşlı olacağını söylüyor. Öğrendiği grafik tasarım becerilerini yeni bir yaşama başlamak için kullanmayı planlıyor.

Yangınlara göğüs gerdikten sonra dışarıdaki yaşamın zorluklarını yeneceğini de biliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG