Erişilebilirlik

İtalya Cumhurbaşkanı Parlamentoyu Feshetti


İstifa eden Başbakan Mario Monti
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano parlamentoyu feshederek Şubat ayında yapılacak genel seçimlerin önünü açtı.

Başbakan Mario Monti, dün tartışmalı bütçe planı parlamento tarafından onaylandıktan sonra istifa etmişti. Monti, seçimlere kadar bu görevde kalmaya devam edecek.

İtalyan siyasetine adı “Süper Mario” olarak geçen Monti yarın (Pazar) merkez partilerden oluşan bir koalisyon kurma planlarını açıklayacak.

Seçimlere katılacağını açıklayan eski Başbakan Silvio Berlusconi, bütçe oylamasından önce Başbakan Monti’ye desteğini çekmişti.

Yeni seçimlerin resmi tarihi açıklanmadı, ancak Cumhurbaşkanı Napolitano 24 Şubat’ta düzenlenebileceğine işaret etti.

Ekonomist ve eski Avrupa Birliği yetkililerinden Mario Monti geçen yıl Kasım ayında başbakanlık görevine gelmişti. Ekonomik kriz devralan Monti, devlet harcamalarında kesinti ve vergi artırımı içeren kemer sıkma önlemlerini yürürlüğe koymuştu. Başbakan Monti, İtalyan ekonomisini yabancı yatırımcılara daha güvenilir hale getirmeyi amaçlıyordu.

Öte yandan eski Başbakan Berlusconi, yeni seçimlerde kampanyasını kemer sıkma önlemlerine karşı bir zemine oturtacağını açıkladı. Berlusconi ayrıca vergileri azaltma ve istihdam yaratma vaadinde bulunuyor. Berlusconi’nin merkez sağ partisi Monti hükümetini “çok fazla Alman-merkezli politikalar” uygulamakla suçluyor.

Kamuoyu yoklamaları Berlusconi’yi, Pier Luigi Bersani’nin liderliğini yaptığı merkez sol ittifakının arkasında gösteriyor. Bu ittifak Monti’nin ekonomik programına destek veriyor, ancak yoksul kesime dönük ekonomik baskıları azaltma vaadinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG