Erişilebilirlik

İsyancılar Türk Sınırındaki Kasabayı Ele Geçirdi


Halep'te çatışmaları sürdüren Özgür Suriye Ordusu savaşcıları
Suriyeli insan hakları eylemcileri isyancıların Türkiye sınırına yakın bir kasabayı haftalardır süren kuşatmadan sonra ele geçirdiklerini bildiriyor.
Eylemcilere göre isyancılar İdlib iline bağlı Harem kasabasındaki askeri üssü ele geçirerek Suriye’nin kuzeyinde kontrolleri altına aldıkları bölgeyi genişletti.

Öteyandan Şam'da temaslarına devam eden uluslararası barış temsilcisi Lakhdar Brahimi Şam hükümeti tarafından hoş görülen muhalefet grubu üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme sonrası Ulusal Demokratik Değişim Kuruluşu adlı grubun lideri, Brahimi’nin krizi çözecek bir Amerikan-Rus anlaşması sağlama yolundaki çabalarıyla ilgili bilgi verdiğini açıkladı.

Bir gün önce Suriye Devlet Başkanı Beşar el-Esad ile görüşen Brahimi görüşme sonrası yaptığı açıklamada Esad ile 21 aydır süren iç savaşa son verme yollarını ele aldığını ve diğer ülkelerin soruna bakışlarını anlattığını belirtmişti. Brahimi krizi sona erdirecek bir ilerleme işareti görmediğini de söylemişti.

Brahimi, Şam hava alanı çevresinde çarpışmalar devam ettiği için Lübnan’dan Suriye’ye kara yoluyla gitti.

Brahimi'nin Suriye’yi ziyareti sırasında hava saldırılarında ekmek kuyruğunda beklerken ölen kişilerin sayısı 115'i aştı.Eylemciler, hükümete bağlı savaş uçaklarının Hama ilinin Halfaya kasabasında bir fırını bombaladığını, ölenlerin dışında 50 kişiyi de yaraladığını haber verdi. Yaralıların bazılarının durumunu ağır olduğu buyüzden ölü sayısının yükselebileceği belirtiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 28 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:36 0:00
XS
SM
MD
LG