Erişilebilirlik

İsviçre’den ‘Korkusuz’ Robot


İsviçre’den ‘Korkusuz’ Robot
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Zürih’te mühendisler, insanlar için tehlikeli olan işleri yapabilecek, dört ayaklı bir robot geliştirdi. ANYmal yani Hayvan adlı robotta, termal kameralar da bulunuyor.

Dört ayaklı robotun adı ANYmal. Bu robot asansöre binebilir ama sanayi tesislerini dolaşırken merdivenleri kullanmaktan da memnun.

Autonomous Systems Labaratuvar’dan Marco Hutter, “Dört ayaklı sistemlerin en büyük avantajı, bir taraf üzerinde sabit ve dengeli durabilmesi. Robot her zaman dengeli, bütün motorları kapatsanız bile yere düşmüyor. Bu da, iyi tanımadığınız bir arazide, robotun karşısına çıkabilecek engelleri kolayca aşmasına yardımcı oluyor” dedi.

Merkezi İsviçre’de bulunan ANYbotics adlı firma, tasarladığı dört ayaklı robotu, yakında piyasaya sürmeyi umuyor. Robot, hareket etmek için kullandığı lazer güdümlü sistem sayesinde, önüne çıkan engellerden kaçınabiliyor.

Hutter, “Robot dinamik bir dengeye sahip. Yani sistem her adımda kendini dengeliyor ve aynı anda birkaç ayağı birden hareket ettiriyor. Robotu sağa sola itsem, çeksem veya ayağının altına bir şey koysam bile dengesi bozulmuyor. Çünkü önüne çıkan engelleri hissedip, bir sonraki adımını nereye atması gerektiğini planlıyor” diyor.

Gaz tespit alıcılarına sahip ANYmal, petrol ve doğal gaz tesislerinde veya madenlerdeki çalışmalar için çok uygun. Robotun gelecekte arama ve kurtarma çalışmalarında da kullanılması mümkün.

Termal kameralarıyla gözetleme yapabilen ANYmal’ın, günün birinde çok farklı görevlerde kullanılması mümkün olabilir.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG