Erişilebilirlik

İsviçre'de Gizli Hesabı Olanlara Vergi Şoku


Almanya’nın geride kalan hafta gündemi Köln'de holiganların ve aşırı sağcıların Selefilere karşı düzenlediği ve yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteri ile Berlin’de düzenlenen ‘Suriyeli Mülteciler Konferansı’ belirledi. Vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla banka bilgilerinin mübadelesiyle ilgili imzalanan uluslararası anlaşma ise adeta diğer gelişmelerin gölgesinde kaldı. Halbuki Almanya Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin öncülüğünde ve toplam 50 ülkenin imzasıyla varılan anlaşma, mali uzmanlar tarafından ‘devrim niteliğinde karar’ olarak niteleniyor ve özellikle İsviçre, Lüksemburg ve Liechtenstein gibi Avrupa ülkelerindeki bankalarda gizli paraları olanlar için ‘kara haber’ olarak tanımlanıyor.

Perşembe günü Berlin’de toplam 50 ülkeden Maliye Bakanları ve temsilcilerinin katılımıyla ama sessiz sedasız düzenlenen uluslararası konferansta alınan kararlara göre hesaplarla ilgili ülkeler arası veri paylaşımının önündeki hukuki engeller kaldırıldı.

Kararla kendi yaşadıkları ülkenin dışında bir bankadaki hesap sahiplerinin konuyla ilgili vergiye tabi bilgilerini ülkelerindeki mali kurumlara bildirilmesi gerekiyor.

Bankalardaki kara paralarla mücadeleyi yıllardır en ön safta sürdüren Maliye Bakanı Schäuble, bankacılığa ilişkin gizlilik kuralların değiştirilmesi anlaşmasının vergi kaçakçılığını önleme ve vergi adaleti sağlama yolunda atılmış ‘tarihi önemde’ bir karar olduğunu açıkladı.

Birçok ülkenin maliye bakanları da ‘vergi kaçıranlar için cennet’ olarak nitelendirilen ülkelerdeki gizli banka hesaplarının yıllardır peşinde ve hesapların kimlere ait olduğunu belirlemek için yoğun girişimlerde bulunuyor.

Tahminlere göre Alman vatandaşlarının sadece İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarında 150 milyar Euro vergilendirilmemiş birikim bulunuyor. Şu an itibarıyla Alman vergi yasaları, gizli hesaplarda bulunan paralarını maliyeye ihbar eden vergi kaçakçılarına önemli oranda ceza indirimi sağlıyor. Söz konusu yeni anlaşmanın gizli hesaplara ulaşılmasını kolaylaştırması, aynı zamanda önümüzdeki 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren cezadan muaf tutan kanunun sertleşecek olması, kendini ihbar edenlerin sayısının rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu.

Buna göre başka ülkelerde gizli hesap açarak vergi kaçırdığı için kendini ihbar edenlerin sayısı 31 bini buldu. İhbarlar sonucunda 30 milyar Euro ek vergi tahsil edebileceğinden yola çıkılıyor.

XS
SM
MD
LG