Erişilebilirlik

İstanbul'da Sokaklar Kadınların


8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle iki gündür Beyoğlu ve Kadıköy'de sokaklara dökülen kadınlar hükümet politikalarını , yolsuzlukları ve kadına yönelik her türlü şiddeti protesto ettiler

İSTANBUL- İki gündür İstanbul’da sokaklar kadınların. İstanbul Sosyalist Feminist Kolektif’in çağrısıyla toplanan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş düzenledi. Sağanak yağmura rağmen binlerce kadın, İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na kadar yürüdü. Ancak çevik kuvvet polisi, binlerce kadının meydana çıkmasına izin vermeyince arbede yaşandı.

Kadınların eylemi İstiklal Caddesi’yle sınırlı kalmadı. Pazar günü bu kez Kadıköy’ü meydan tutan kadınlar, daha büyük bir kalabalıkla bu kez İskele meydanına geldiler. ‘Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor’ sloganıyla hükümet politikalarına ve yolsuzluklara tepki gösteren kadınlar, ellerindeki pankart ve dövizlerle kadına yönelik her türlü şiddeti de protesto ettiler.

Ayakkabı kutulu protesto

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mitingin en dikkat çekici protestosuna imza attı. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun ne vurucu ögesi olan ayakkabı kutularına eşleri, sevgilileri ya da aileleri öldürülen kadınların isimlerini yazdılar.

Son dönemde ismi sıkça duyulmaya başlanan kadın dayanışma derneği İmece de üzerinde ‘enerji hanım değil özgür kadın’, ‘sokağa özgürleşmeye’, ‘kürtaj haktır Uludere katliam’ yazılı dövizlerle ve renkli sloganlarla alandaydılar.

Kortejde İstanbul Feminist Kolektif’in arkasında ‘benlerden biz olmak için eli belinde’ yazılı dövizle Anarşist Kadınlar vardı. Mor siyah flamalar taşıyan Ararşist Kadınlar, ‘kapitalizme karşıyım’, ‘iktidara karşıyım’, ‘ben örgütlüyüm’, ‘ataerkilliğe karşıyım’, ‘militarizme karşıyım’, ‘ben dayanışmayım’, ‘ben direnişim’, ‘den devrimim‘ yazılı dövizlerle geçerken etraftan uzun süre alkış aldılar.

Kürt kadınları mitinge büyük ilgi gösterdi

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı mitingte hiç şüphesiz en kalabalık kitle HDP-BDP ve ilçe meclislerinde örgütlü Kürt kadınlardı. Ellerinde Öcalan flamalarıyla yürüyen Kürt kadınlar bir yanda İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri sloganlar atarken diğer yandan Paris’te öldürülen üç kadın militanı da unutmadılar. Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in resimlerini taşıyan Kürt kadınlar, cinayetin üzerindeki sır perdesinin kalkmasını istediler.

Kitle sık sık, jin jiyan azadi (kadın-yaşam-özgürlük) sloganı atarken Rojava’daki Kürtler’e de sık sık selam yollandı. Kürt kadın kortejlerin çevresinde bulunan Kürt erkekleri ise kortejlerin içine girmeden miting alanına kadar onlara eşlik etti.

’30 milyon avro kaç sığınma evi eder’

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası kortejinde yürüyen kadınlar, ‘baretime dokunma’, ev emekçisi kadınlar ‘güvenceli çalışma’ sloganlarıyla yürüdü. Halkevleri pankartı ardında toplanan kadınlar ise ’30 milyon avro kaç sığınma evi eder’ yazılı dövizle yine yolsuzluk ve rüşvet operasyonu bağlamında sızdırılan ses kayıtlarında Başbakan Erdoğan’la oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen görüşmeye göndermede bulundular.

Hiçbir gruba üye olmayan Fatma Güzelbey, ‘ yaşananlara kayıtsız kalmamak ve 8 Mart’ı kutlamak için’ Kadıköy’e geldiğini söyledi. 26 yaşındaki üniversite mezunu Güzelbey, ‘kadınlar istismar ediliyor, itilip kakılıyor, öldürülüyor. Ama devlet hiç değişmiyor sanki bunlar yaşanmamış gibi davranıyor’ diyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda kamuoyuna yansıyan olayların kendisini şaşırtmadığını söyleyen Güzelbey, kadınların evde ve iş hayatında yaşadığı eşitsizliklerin kaldırılmasının en temel problem olduğu kanaatinde.

Kadınlar miting alanında bol bol halay çektiler, türküler söylediler. Miting alanı çevresinde yoğun güvenlik önlemi de dikkatlerden kaçmadı. Yaklaşık 2000 polis iskele meydanının etrafında görev yaptı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG