Erişilebilirlik

İstanbul’da Organik Ürünler Fuarı


İstanbul’da Organik Ürünler Fuarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Doğal ve organik ürünler fuarı “Exponature” 10-13 Ocak 2019 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

9. kez düzenlenen fuarda gıdadan güzellik ve bakım ürünlerine, bitkisel tedavi kürlerinden anne-bebek ürünlerine kadar binlerce organik-doğal ürün, aynı çatı altında sergilendi.

Son zamanlarda tüketici bilincinin artması ve satın alınan birçok üründe bulunan katkı maddelerinin sağlığı olumsuz yönde etkilemesi, insanların doğal ve organik ürünlere olan ilgisini arttırdı. İnsanların doğal ve organik ürünlere olan talebinin artmasıyla gelişen bir sektör haline gelen doğal organik ürünler, fuara olan ilgiyi arttırdı.

Exponature doğal-organik ürünler fuarını 9 yıldır düzenlediklerini anlatan Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, 9 yıl içinde sektörün çok gelişme gösterdiğini belirtti. Aslan, daha önce fuara küçük ölçekli firmaların katıldığını, son zamanlarda ise büyük ve uluslararası birçok firmanın fuarda yer aldığını aktardı. Aslan, halkın ve uluslararası ziyaretçilerin doğal-organik ürünler fuarına ilgisinin gittikçe arttığını ve yurtdışından fuara olan talebin çok yoğunlaştığını söyledi.

Fuar ziyaretçilerinden Hande Ceyhun, bazı sağlık sorunları yaşadığını ve yakın çevresinde kanser vakalarının arttığını görünce beslenme konusuna dikkat ettiğini, bu sebeple yediği ürünleri araştırmaya başladığını belirtti. Paketlenmiş birçok gıdada katkı maddesi bulunduğunu belirten Ceyhun, bu durumun kendisini organik ürünlere yönlendirdiğini söyledi. Fuarı çok başarılı bulduğunu dile getiren Ceyhun, istediği her ürünü burada bulduğunu ve doğal-organik ürünler satan üreticilerin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tüketicinin bilinçlenmesiyle organik ürünlere olan talebin arttığını söyleyen Cemal Açıksöz, kendisinin de şeker hastası olduğunu bu sebeple organik-doğal besinleri tercih etmeye başladığını belirtti. Açıksöz, bu fuarın da bu anlamda güzel bir platform olduğunu dile getirdi.

Fuarda yer alan Giresunlu fındık üreticisi Erol Turan, insan sağlığı için tüketilen ürünlerin doğal-organik olması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG