Erişilebilirlik

İstanbul’da Katar’a Destek Gösterisi


İstanbul’da Katar’a Destek Gösterisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Katar krizinin ilk gününden beri sosyal medyada Suudi Arabistan’a karşı süren tepki Cumartesi günü sokağa da yansıdı.

Katar'la ilişkilerini kesen Körfez ülkeleri, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde Katar’a yönelik politikaları nedeniyle protesto edildi.

4. Levent metro durağı önünde bir araya gelen Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin (Özgür-Der) çağrısıyla biraraya gelen kalabalık “Suud Katar’dan Elini Çek” sloganları atarak yürüyüşe geçti.

Ellerinde taşıdıkları “Katar Halkı Yalnız Değildir”, “Müslüman Zulme Boyun Eğmez”, “Şer İttifakına Hayır” yazılı dövizler taşıyan grup Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun önüne geldi.

Katar’a destek vermek için toplandıklarını dile getiren Aydın Sarıyalı, Suudi Arabistan’ın günümüzde Orta Doğu’da en güçlü ülke konumunda olduğunu ancak yarın bu durumun onun başına da gelebileceğini söyledi. Sarıyalı, Ramazan ayının yaşadığı bu günlerde Katar’a uygulanan ambargonun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Protestocular arasında bulunan Musa Öztürk, coğrafyanın şu an emperyalizm, diktatörlükler, İran ve Suudi Arabistan’ın politikaları yüzünden tehlike altında olduğunu, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun önünde polis sıkı güvenlik önlemleri alırken, protestocular açıklamalarının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG