Erişilebilirlik

İstanbul'da İlk Türk-Alman Üniversitesi


Türk-Alman Üniversitesi, önümüzdeki sonbahar döneminde ilk öğrencilerini kabul ederek eğitime başlamayı planlıyor. Berlin'de düzenlenen bir basın toplantısında konuyla ilgili bilgi veren taraflar, 2008 yılında Türkiye Cuhurbaşkanı Abdullah Gül ve o dönemdeki Almanya Federal Cumhurbaşkanı Christian Wullf'un imzalarıyla kurulması kararlaştırılan Türk-Aman Üniversitesi, kısa adıyla TDU'nun öğretime 135 öğrenciyle başlayacağını açıkladı.

TDU'nun Almanya'nın yabancı bir ülkede partner olarak katkıda bulunduğu en büyük üniversite olduğunu belirten Federal Eğitim Bakanı Johanna Wanka, üniversitenin Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine önemli katkıda bulunacağına inandıklarını söyledi. Üniversitenin bulunduğu Beykoz'daki arsa, üzerindeki binalar, altyapı ve eğitim için gerekli malzemeler Türkiye'nin maddi yardımı ile sağlanacak, Almanya ise üniversiteye bilimsel destek ve finansman verecek.

İlk girişimleri Cumhurbaşkanı Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde atılan Türk-Alman Üniversitesi, iki ülke arasında yapılan anlaşmalara göre Türk Yükseköğretim Mevzuatı’na tabi bir devlet üniversitesi. Beykoz'da bulunan alanda inşaatı devam eden TDU, önümüzdeki öğretim yılında ilk olarak hukuk, işletme ve mekatronik bölümlerinde eğitim verecek. 2016-2017 eğitim yılında kampüsün tamamlanmasıyla toplam 5 bin öğrenci mühendislik, iktisadi idari bilimler, fen bilimleri, kültür ve sosyal bilimler dallarında da eğitim alabilecek. Eğitimin lisans programlarında ağırlıklı Almanca, yüksek lisans fakültelerinde İngilizce de okuma imkanı planlanıyor.

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Profesör Halil Akkanat, yeni üniversitenin iki ülkenin bilim dünyası ile toplumlarını birleştiren bir unsur olacağına inandığını ve kuruluş sürecinin beş yılı bulmasını önemsememek gerektiğini söyledi.

Almanya'dan toplam 29 üniversite ile Alman Akademik Değişim Servisi DAAD'nin destek verdiği Türk-Alman Üniversitesi'ne öğrenci olarak kabul edilmek için, Almanca bilmek şartı aranmıyor. Üniversitenin dil hazırlık sınıfı, Almanca bilmeyenler için 1 yıl süreli Almanca eğitimi verecek. Yüksek düzeyde Almanca bilenler ise doğrudan eğitime başlayabilecek.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00
Linki indirmek için


Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.tau.edu.tr/

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG