Erişilebilirlik

İstanbul Üniversitesi Önünde Protesto


İstanbul Üniversitesi Önünde Protesto
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

İstanbul Üniversitesi Önünde Protesto

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü ana kapısı önünde toplanan yüzlerce akademisyen, öğrenci ve sendikacı akademisyenlerin ihraç edilmesini ve rektörlük seçimini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname’yi protesto etti.

Tasfiyelerin darbe girişimiyle ilgisi olmayanlara da uzanması ve son olarak Cumartesi günü yayınlanan yeni bir kararnameyle başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere çok sayıda üniversitede muhalif kimlikleriyle bilinen akademisyenlerin görevlerinden uzaklaştırılması yoğun tepkiye neden oldu.

Darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK’larla İstanbul Üniversitesi ve çok sayıda üniversitede görev yapan akademisyenin görevlerinden ihraç edilmelerinin ve rektörlük seçimlerinin kaldırılarak rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasının önünü açan düzenlemeyi “Teslim Olmayız” yazılı dövizlerle protesto etmek amacıyla yüzlerce kişi Beyazıt Meydanı’nda toplandı.

Protestoya katılan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Araştırma Görevlisi Mustafa Emre Yılmaz “672 sayılı KHK ile işime son verildi. Bu KHK çıkmadan bir hafta önce, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkili olarak FETÖ ile ilgili olup olmadığımıza dair bir soruşturma geçireceğimizi ve bu yüzden açığa alındığımızı bildirdiler. Ancak daha sonra hiçbir soruşturma geçirmedik, neyle suçlandığımızı duyamadık. Bu yüzden neyle suçlandığımızı bilmiyoruz,” dedi.

İşten çıkarıldıklarını ve vebalı muamelesi gördüklerini belirten Mustafa Emre Yılmaz, başka bir işe başvurma olanaklarının kaldırıldığını, pasaportlarının iptal edildiğini bu yüzden yurtdışına dahi gidemediklerini söyledi.

Yüzlerce kişinin katıldığı protestonun yapıldığı İstanbul Üniversitesi’nin ana kapısı çevresinde çok sayıda polis ve özel tim görev aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG