Erişilebilirlik

CANLI BLOG - Seçimin Galibi İmamoğlu

İstanbul seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 54'ünü alarak seçimi kazandı. Rakibi Binali Yıldırım'ın oyu yüzde 45'te kaldı. Zafer konuşması yapan İmamoğlu "Sandıktan bir de hesap pusulası çıkmıştır" dedi


İstanbullular, 31 Mart Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından bugün tekrar sandık başında.

Türkiye saatiyle 08:00’da başlayan oy verme işlemi 17:00’de sona erecek.

Seçim yasakları 22 Haziran'da 18:00’den itibaren başlamıştı.

10 milyon 560 bin 963 seçmen, İstanbul geneline kurulacak 31 bin 124 sandıkta oy kullanıyor.

Seçimde Yıldırım ve İmamoğlu dışında 19 aday daha yarışıyor.

Adaylardan 17’si bağımsız, partili adayların diğer ikisiyse Saadet )(Necdet Gökçınar) ve Vatan (Mustafa İlker Yücel) partilerinden.

Binali Yıldırım, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde MHP'yle kurulan Cumhur İttifakı adına, Ekrem İmamoğlu da İYİ Parti'yle birlikte kurulan Millet İttifakı adına seçimlere giriyor.

İttifak adaylığı 31 Mart'ta olduğu gibi, seçmenlere sunulan oy pusulalarına da yansıyacak.

İstanbul 3 Ay Sonra Yine Sandık Başında http://dlvr.it/R75zh4

Binali Yıldırım Tuzla'da oyunu kullandı

Yıldırım: ‘‘ Kırgınlıkları bırakma zamanı, hata yaptıysak helallik istiyorum’’

Tuzla Aydınlı Mahallesi Emlak Konut Cemil Meriç İlkokulu’nda eşi Semiha Yıldırım’la birlikte oy kullanan Binali Yıldırım artık kırgınlıkların geride bırakılmasını temenni etti.

'Kırgınlıkları Bırakma Zamanı Hata Yaptıysak Helallik İstiyorum’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

Yıldırım, ‘‘6 Mayıs'tan beri adaylar olarak kampanyalarımızı yapıyoruz. Her ilçe mahallede vatandaşlarla buluştuk, kampanyalarımızı projelerimizi anlattık. Bugün konuşma sırası İstanbullu hemşehrilerimizindir. İstanbul'un bir dünya şehri olması için bugüne kadar ülke genelinde edindiğimiz tecrübeleri uygulamak için seçimler önemli bir fırsat. Rabbim ülkemiz için bu seçimleri hayırlı uğurlu kılsın. Bugün artık kırgınlıkları bırakma ve geleceğe odaklanma zamanıdır. Bilerek, bilmeyerek eğer bir İstanbullu kardeşimize, rakiplere bir yanlış yaptıysak, haksızlık yaptıysak helallik istiyorum. Seçimlerimiz hayırlı olsun’’ dedi.

Ekrem İmamoğlu oyunu Beylikdüzü'nde kullandı

İmamoğlu: ‘‘Her şey çok güzel olacak’’

Eşi Dilek İmamoğlu ve oğlu Mehmet Selim İmamoğlu ile birlikte Beylikdüzü'ndeki Haldun Taner İlköğretim Okulu'nda oy kullanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu da yaptığı açıklama seçim sloganını tekrar ederken helallik isteyen Binali Yıldırım’a da yanıt verdi.

İmamoğlu: ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

İmamoğlu, ‘‘Şehrimize ve milletimize hayırlara vesile olsun. Günün sonunda her şey çok güzel olacak. Oy için seçim için her şeyi yapmak değil, şehrine umut veren cümlelerle seçim yaşasak. Bundan sonraki seçimlere katkı sunacak. Elbette herkes haklarını helal etsin. Ama bir daha bu hataları yapmayalım’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘‘İstanbul dışında olanları buraya taşımak noktasında büyük çalışma gerçekleştirdik’’

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi oyunu yine Üsküdar’da kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbulluların yenilenen seçimde en doğru kararı vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘‘İstanbul gibi büyükşehirde böyle bir seçimin yapılması YSK kararıyla yenilenmesine gidildi. İstanbul'umuza, İstanbul'umuzun geleceğine tecrübesiyle dinamizmiyle ve Ankara-İstanbul bütünleşmesiyle bir sürecin getirilmesini çok çok faydalı buluyorum. İstanbullular en isabetli kararı verecektir. İstanbul dışında olanları buraya taşımak ve buradan tekrar memleketlerine gönderilmesi noktasında büyük çalışma gerçekleştirdik’’ dedi.

Eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve damadı Ekonomi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'la birlikte oy vermeye gelen Erdoğan, seçim sonuçlarını İstanbul'da takip edecek.

Erdoğan: 'İstanbullular En İsabetli Kararı Verecektir'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Daha fazla

XS
SM
MD
LG