Erişilebilirlik

İstanbul'daki Bombalı Saldırılarda Ölü Sayısı 44'e Yükseldi


İstanbul'da Bombalı Saldırı: En Az 20 Yaralı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

İstanbul Cumartesi günü akşam saatlerinde yeni bir terör saldırısına hedef oldu.

Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında bulunan Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nde 21.30 sularında bir dakikayla arayla meydana gelen bombalı saldırılarda ölü sayısı 48'e yükseldi.

İstanbul'da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la birlikte basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ölenlerin 30'unun polis 7'sinin sivil olduğunu ifade etti.

Ölenlerden birinin kimliğinin tespit edilmediğini belirten Soylu, "İkisi sivil, biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri olmak üzere toplam 27 polis arkadaşımız şehit oldu. Şu ana kadar tespit edilen 166 yaralımız var. Yaralılarda 17’si şu anda ameliyatta, 6’sı ise yoğun bakımda" dedi.

Daha sonra yaralı sayısının 155 olduğu açıklandı.

Süleyman Soylu:İlk değerlendirmeler PKK'yı işaret ediyor

Patlayan aracın tespit edilmesinden sonra başlatılan operasyonda 13 kişinin gözaltına alındığını ifade eden İçişleri Bakanı, ilk belirlemelere göre saldırının PKK kaynaklı olduğunu ifade etti.

" Gerek olayın gerekse olayın tespiti, nerede ve kimler tarafından planlandığı konusundaki çalışmaları da arkadaşlarımız yürütüyor. Arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler sonrasında fail olarak PKK'yı işaret ediyor. Operasyon hakkında değerlendirmede bulunmayacağız. Bu menfur saldırılar bizi derinden yaralamaktadır"

Saldırı nasıl gerçekleşti?

Beşiktaş-Bursaspor Süper Lig karşılaşmasının tamamlanmasından 45 dakika sonra 21.30 sularında Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanından geçen Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nde içi bomba yüklü önce bir araç patladı. Patlamanın ardından önce birkaç el silah sesi duyuldu, bundan 45 saniye sonra aynı bölgede bir intihar saldırısı meydana geldi.

Saldırılar çevik kuvvet otobüsünün yemen önünde gerçekleşti.

Patlamanın olduğu yer Bursaspor taraftarlarının çıktığı stadyum kapısının hemen önüydü. Ancak Bursaspor taraftarlarının saldırılardan on dakika önce stadyumdan ayrılması sivil ölümlerin daha sınırlı kalmasını sağladı.

Patlamalardan sonra olay yerine sevk edilen ambulanslar yaralıları Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Şişli Etfal Hastanesi, Haseki Hastanesi başta olmak üzere çevredeki sağlık kurumlarına taşırken, itfaiye araçları patlamanın yol açtığı yangınları söndürdü.

ABD'den kınama

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak saldırıyı kınadı.

Açıklamada “Bu geceki korkak saldırıyı kınıyor, teröre karşı yanında yer aldığımız Türk halkının cesaretine saygı duyuyoruz. Kalplerimiz ve dualarımız bu gece İstanbul halkıyla birlikte” dendi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG