Erişilebilirlik

İstanbul’da Belirsizlik Sürüyor: Gözler YSK’da


AKP’nin İstanbul’da belediye başkanlığı seçimlerinin “olağanüstü itiraz” gerekçesiyle iptal talebinde bulunmasına Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) nasıl bir hukuki değerlendirme yapacağı merak ediliyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da Binali Yıldırım’la CHP’li Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı 14 binler civarına indiği gerekçesiyle “şaibe” iddiasını yineledi ve iptal talebinde bulunulacağını açıkladı. Yavuz, 298 sayılı kanunda olağanüstü itiraz yolunun öngörüldüğünü belirterek, “Biz de bu yolu kullanarak, bütün bu anlattıklarımızı ve bugün dile getirdiklerimizi de dilekçemize işlemek suretiyle diyeceğiz ki; seçimin sonucunu çok net etkileyecek, seçimin sonucuna çok net müessir olacak olaylar ve haller var. Onun için bu olağanüstü itiraz yolunu kullanıyoruz. ‘İstanbul'da seçimin yenilenmesini istiyoruz’ diyeceğiz” dedi.

Yavuz, YSK’nın AKP’nin talebini reddetmesi halinde ne olacağı sorusuna ise, “YSK’nın verdiği kararlar kesindir ve hepimizi bağlar. Ama şüphe, şaibe ortadan kalkmamış olur. Bütün bunlara ilişkin net bir karşılık ortaya konmamış olur. 5 yıl boyunca bu şaibe, şüphe, bunun meşruiyeti konuşulur” yanıtını verdi.

Yavuz’un bu açıklaması ardından AKP’nin bugün YSK’ya İstanbul için 31 Mart seçimi sonuçlarını iptal ettirmek üzere başvurduğu bilgisi gündeme geldi. Ancak bunun üzerine Yavuz, bu sefer Twitter aracılığıyla “İstanbul seçimlerinin yenilenmesi hususunda yapmayı düşündüğümüz başvuru, henüz gerçekleşmemiştir. Söz konusu bu olağanüstü itiraz yolunu önümüzdeki günlerde kullanmayı düşünüyoruz” açıklaması yaptı.

YSK’nın İstanbul’da Büyükçekmece ilçesinde seçim iptaliyle ilgili kararını Çarşamba günü verecek. YSK’nın kararının İstanbul geneli için de emsal oluşturabileceği vurgulanıyor.

AKP: Çok büyük usulsüzlükler görüyoruz

AKP’li Yavuz, bugünkü basın toplantısında, YSK’nın gece yarısı İstanbul seçimi konusunda verdiği 51 sandıkta tüm oyları yeniden sayma kararını yeterli bulmadıklarını bildirdi.

YSK’dan İstanbul’daki kargaşaya son vermesini beklediklerini vurgulayan Yavuz, “Bazı ilçelerde oyların tümünün sayımına karar verilmiş, bazı ilçeler sadece geçersiz oyların sayımına karar vermiş. Bazı ilçelerde torba açılıyor, torbanın içinde maddi usulsüzlükler, eksiklikler varsa o bilakis geçerlisine, geçersizine bakmadan sayılıyor. Ama bazı ilçelerde sayılmıyor. Bu kargaşa, şaibe, şüphe ortadan kalkmadı. Oy sayımı yapılan yerlerde çok büyük usulsüzler görüyoruz” dedi.

MHP Lideri Bahçeli: Seçim yenileme demokrasi gereği

AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de İstanbul’da seçim yenilenmesi talebine destek verdi.

Bahçeli, seçim takvimi uyarınca 2 Haziran’da seçim olabileceği görüşünü ifade ederek, özetle şunları ifade etti:

“Bu itirazlar, demokratik bir haktır, yapılması gerekir ve itirazları da en kısa zamanda değerlendirmek suretiyle Türkiye'yi normalleştirmekte yarar vardır

Türk siyasi, ekonomik, sosyal hayatında önemli yeri olan, uluslararası gözlemcilerin yakından takip ettiği İstanbul'da ise bir kargaşa yaşanmaktadır. Demokrasi içerisinde eğer seçim sonuçları toplum vicdanında huzur bulmayacak bir anlayış içerisinde sonuçlanmışsa, o vicdanı huzurlu kılabilecek yeni bir seçim de düşünülebilir. Bunun süresi 60 gündür. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılabilir.”

Bahçeli, CHP’li Mansur Yavaş hakkındaki senet meselesi tartışmasına göndermede bulunarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına ilişkin ise, “Mazbatayı almıştır. Sayısal yönden mazbatayı hak etmiştir ancak toplumsal vicdanda beraat etmemiştir. Mazbata almak başka şeydir, beraat etmek başka şeydir. Aklanmadan, paklanmadan mazbatayı almış bir belediye başkanı olarak görürüz ama 'benim belediye başkanım' diyemem” dedi.

CHP: “İmamoğlu’na oylar gidince şaibe AKP’ye gidince milli irade”

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İçişleri Bakanlığı’nın Büyükçekmece’de seçmen tespitinde bulunmasını yasaya aykırı olduğunu savundu ve “Kimsenin, Türk polisini siyasi mülahazalarla vatandaşları terörize etmeye, vatandaşlara korku salmak amacıyla kullanmaya hakkı yoktur. Seçimlerden önce seçmen listeleri askıya çıkmış, 31 Ocak tarihine kadar bu listelere yapılan itirazlar yapılmış, bu listelerde gerekli düzeltmeler yapılmış. Bu itiraz süreci bittikten sonra bu listeler kesinleşmiş. Listeleri kim kesinleştiriyor? YSK. YSK kararları da kesin. Şimdi seçim bitmiş, bu listeler üzerinden uyuşmazlık çıkartmaya çalışıyorsunuz. Bu mümkün değil” diye konuştu.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “İşin rengi ortadadır. İstanbul'da 39 ilçe belediyesinin 24'ünü Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkan adayları kazandı. Kazanan bu belediye başkanlarının oylarını sayan sandık kurulları da Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız İmamoğlu'nun oylarını sayan sandık kurulları da aynı. Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanları seçilince milli irade, İmamoğlu'na oylar gidince şaibe. Buna kargalar dahi güler” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG