Erişilebilirlik

İstanbul Arabuluculuk Konferansı Dijital Ortamda Yapılacak


Konferansın açılışını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapacak.

Bu yıl 7. kez düzenlenecek olan İstanbul Arabuluculuk Konferansı, Corona virüsü salgını nedeniyle internet üzerinden yapılacak. Konferansın açılışını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapacak.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Corona virüsü salgını nedeniyle konferansın dijital ortamda gerçekleşeceği ve bakanlığın Youtube sayfası üzerinden takip edilebileceği belirtildi. Oturumlar 17 Eylül'de Türkiye saatiyle 13.15 ve 18.45 arasında YouTube üzerinden izlenebilecek.

Açıklamasında “Koronavirüs salgınının çatışma dinamikleri üzerindeki etkileri, dünyada bu çatışmaların barışçı çözümü ve arabuluculuk konusundaki farkındalığın artırılmasına olan ihtiyacı artırmıştır” ifadelerine yer veren Dışişleri Bakanlığı, bu nedenle 7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı'nın bu yılki temasının “Yeni Normalde Barış için Arabuluculuk” olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçen yıl “Dijital Diplomasi” girişimi başlattığının hatırlatıldığı açıklamada İstanbul Arabuluculuk Konferansı'nın Corona virüsü salgınının “çatışma dinamikleri üzerindeki etkileri” ve “çatışma bölgelerindeki son gelişmeler ve dijitalleşmeyle barış inşası arasındaki bağlantı üzerine yoğunlaşacağı” bildirildi.

Türkiye’nin halen BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde Arabuluculuk Dostlar Grupları’nın eş başkanlığını da yaptığı konferansa BM, AGİT, Afrika Birliği ve IGAD (Hükümetler Arası Kalkınma Otoriresi) gibi uluslararası örgütlerden üst düzey yetkililer ve bu alanda tanınmış diğer uzmanlar katılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG