Erişilebilirlik

İmamoğlu'ndan Zafer Konuşması: 'Sandıktan Bir de Hesap Pusulası Çıkmıştır'


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandıkların neredeyse tamamının açılmasının ardından önce Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım kamera karşısına geçti. Yıldırım rakibi İmamoğlu'nun seçimi önde götürdüğünü açıkladı, rakibini tebrik etti.

Ardından Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu kameraların karşısına geçerek zafer konuşması yaptı. İmamoğlu, seçim sonuçlarının Türkiye'de demokrasiye ilişkin dünyaya mesaj verdiğini belirtti.

Ekrem İmamoğlu yol arkadaşlarına teşekkür etti, "Onlar bugünün demokrasi kahramanları" dedi. İmamoğlu net sonuçların tutanaklarla olacağının altını çizerek sandık görevlilerine sonuç netleşinceye kadar görevlerinin başında kalma çağrısında bulundu, "Tarihi sorumluluk hala devam ediyor" diye konuştu.

"31 Mart akşamı demokrasi saati çalışmadı"

31 Mart'ta yapılan yerel seçim ve sonrasında yaşanan süreci hatırlatan Ekrem İmamoğlu, "Maalesef 31 Mart akşamı demokrasi saati çalışmadı. Saatleri durdurarak zamanın akışını asla önleyemezsiniz. Gerçekleri üzerini örterek gizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarını "Yeni ve ortak bir sayfa açılması" sözleriyle niteleyen İmamoğlu "Bu yeni sayfada adalet,eşitlik ve hoşgörü olacak. Kibir şatafat ve ötekileştirme bitecek" şeklinde konuştu.

"Önyargı dönemi bitmiştir"

İmamoğlu, kimseyi dışlamadan çalışacağını belirtti. "Bügün benim için sandıktan görev emri çıkmıştır" dedi. "Hayat tarzı, siyasi düşüncesi farklı insanlar olarak sevgi saygı ortaklığında buluştuk. Önyargı dönemi bitmiştir. Ben bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Her insanımızdan üst düzeyde yararlanacağım" ifadelerini kullandı. Konuşmasında partiler ve liderlerin milletin mutluluğu için çalıştığını, partilerin amaç değil araç olduğunu vurguladı.

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a: "Uyum içinde çalışmaya hazırım"

Ekrem İmamoğlu zafer konuşmasında Ak Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da mesaj gönderdi. "Depreme hazırlık gibi, mülteci konuları gibi, İstanbul’un sorunlarında uyumlu ve işbirliği içinde çalışmanın önemi ortada. Ben sizinle uyum içinde çalışmaya hazırım ve buna talibim. Bunu tüm İstanbullularının önünde açıklıyorum. Hiçbir siyasi mesele vatandaşların sorunundan, barıştan, sevgiden saygıdan önemli değildir. Sizi en kısa zamanda ziyaret etme talebimi iletiyorum. Bu ülkenin buna ihtiyacı var" sözleriyle seslendi.

İstanbullular kutlama için sokaklarda

CHP'liler İstanbul'da Sevinç Kutlamaları Yapıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

Resmi olmayan sonuçlara göre sandıkların neredeyse tamamı açılmış ve oylar sayılmış durumda. Bu sonuçlara göre, Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 54.3'ünü aldı, rakibi Binali Yıldırım'ın oy oranı da yüzde 45.09'da kaldı. Ekrem İmamoğlu İstanbul'da Ak Parti'nin kalesi olarak nitelenen Üsküdar'da da yarışı önde götürdü.

İlk sonuçların açıklanmasının ardından CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde sevinç gösterileri başladı. Ekrem İmamoğlu zafer konuşmasının ardından Beylikdüzü'ne geçti. Anadolu Yakası'nda da Bağdat Caddesi'nde seçim sonuçlarının gelmesiyle birlikte İstanbullular kutlama için sokaklara döküldü.

Bahçeli: "Sandık demokrasinin namusudur"

Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP lideri Devlet Bahçeli de resmi olmayan sonuçların belli olmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada sandığın demokrasinin namusu olduğu ve sandıktan çıkan sonuca herkes tarafından titizlikle saygı duyulması çağrısı yaptı.

Bahçeli yazılı açıklamada "Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı’nın ruhuna uygun olacak şekilde üzerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirmiş, Sayın Binali Yıldırım’a azim ve kararlılıkla destek vermiştir. Buna sağduyu ve vicdan sahibi her insanımız kefil ve şahittir" ifadeleri yer aldı.

Bahçeli: "Erken seçim bahsi açmak ülkeye en büyük kötülük"

"Türkiye artık esas gündemine dönmeli, seçim süreci kapanmalıdır" diyen Bahçeli "Bu kapsamda yeni bir erken seçim bahsi açmak ülkemize yapılacak en büyük kötülükler arasındadır" ifadelerini kullandı.

MHP liderinin yazılı açıklamasında, "Cumhur İttifakı kutlu varlığını güçlü bir şekilde muhafaza ve müdafaa edecektir. 23 Haziran seçimi sonuçlarını yanlış yorumlayıp şımarıklığa heves edenler varsa yanlış hesabın mutlaka ters döneceğini iyi bilmelerinde yarar olacaktır" ifadeleri yer aldı.

Yıldırım: ‘‘ Kırgınlıkları bırakma zamanı, hata yaptıysak helallik istiyorum’’

Tuzla Aydınlı Mahallesi Emlak Konut Cemil Meriç İlkokulu’nda eşi Semiha Yıldırım’la birlikte oy kullanan Binali Yıldırım artık kırgınlıkların geride bırakılmasını temenni etti.

Yıldırım, ‘‘6 Mayıs'tan beri adaylar olarak kampanyalarımızı yapıyoruz. Her ilçe mahallede vatandaşlarla buluştuk, kampanyalarımızı projelerimizi anlattık. Bugün konuşma sırası İstanbullu hemşehrilerimizindir. İstanbul'un bir dünya şehri olması için bugüne kadar ülke genelinde edindiğimiz tecrübeleri uygulamak için seçimler önemli bir fırsat. Rabbim ülkemiz için bu seçimleri hayırlı uğurlu kılsın. Bugün artık kırgınlıkları bırakma ve geleceğe odaklanma zamanıdır. Bilerek, bilmeyerek eğer bir İstanbullu kardeşimize, rakiplere bir yanlış yaptıysak, haksızlık yaptıysak helallik istiyorum. Seçimlerimiz hayırlı olsun’’ dedi.

İmamoğlu: ‘‘Her şey çok güzel olacak’’

Eşi Dilek İmamoğlu ve oğlu Mehmet Selim İmamoğlu ile birlikte Beylikdüzü'ndeki Haldun Taner İlköğretim Okulu'nda oy kullanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu da yaptığı açıklama seçim sloganını tekrar ederken helallik isteyen Binali Yıldırım’a da yanıt verdi.

İmamoğlu, ‘‘Şehrimize ve milletimize hayırlara vesile olsun. Günün sonunda her şey çok güzel olacak. Oy için seçim için her şeyi yapmak değil, şehrine umut veren cümlelerle seçim yaşasak. Bundan sonraki seçimlere katkı sunacak. Elbette herkes haklarını helal etsin. Ama bir daha bu hataları yapmayalım’’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘‘İstanbul dışında olanları buraya taşımak noktasında büyük çalışma gerçekleştirdik’’

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi oyunu yine Üsküdar’da kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbulluların yenilenen seçimde en doğru kararı vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘‘İstanbul gibi büyükşehirde böyle bir seçimin yapılması YSK kararıyla yenilenmesine gidildi. İstanbul'umuza, İstanbul'umuzun geleceğine tecrübesiyle dinamizmiyle ve Ankara-İstanbul bütünleşmesiyle bir sürecin getirilmesini çok çok faydalı buluyorum. İstanbullular en isabetli kararı verecektir. İstanbul dışında olanları buraya taşımak ve buradan tekrar memleketlerine gönderilmesi noktasında büyük çalışma gerçekleştirdik’’ dedi.

Eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve damadı Ekonomi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'la birlikte oy vermeye gelen Erdoğan, seçim sonuçlarını İstanbul'da takip edecek.

Hangi adaylar çekildi?

10 milyon 560 bin 963 seçmen, İstanbul geneline kurulan 31 bin 342 sandıkta oy kullandı.

31 Mart'ta yapılan seçimlerde 19 yarışmışken bu kez DSP adayı Muammer Aydın, Demokrat Parti adayı Ersan Gökgöz, TKP adayı Zehra Güner Karaoğlu, Bağımsız Türkiye Partisi adayı Selim Kotil, Emekçi Hareket Partisi'nin bağımsız adayı Özge Akman yenilenen seçime katılmıyor.

Bu isimler, bir önceki seçimde toplam oyların yaklaşık %1,2'sini elde etmişlerdi.

İmamoğlu, üç ay önce yapılan seçimde Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım'dan 13 bin 729 oy fazla almasına rağmen YSK'nın “kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı ve 754 sandıkta görev alan sandık başkanlarının kanuna aykırı bir biçimde seçildiği” kararı sonucu mazbatasını yitirdi

İptal edilen seçimlerde İmamoğlu, 4 milyon 171 bin 118 oyla seçmenlerin %48,80'inin desteğini alırken, 4 milyon 149 bin 656 seçmenin oy verdiği Yıldırım'ın oranı %48,55'te kaldı.

Türkiye saatiyle 08:00’de başlayan oy verme işlemi, 17:00’de sona erdi. Seçim kampanyası ise dün akşam 18:00’den itibaren sonlandırıldı.

Seçmen bilgi kağıdı ulaşmayan İstanbullular, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebiliyor.

AKP adayı Binali Yıldırım son mitingini Pendik'te düzenledi.
AKP adayı Binali Yıldırım son mitingini Pendik'te düzenledi.

Seçimler sırasında İstanbul Valiliği tarafından üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Seçim Güvenliği Tedbirleri Planı yürürlüğe koyan valilik, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) oluşturdu.

Güvenlik amacıyla İl Jandarma Komutanlığı’ndan, Emniyet Müdürlüğü’nden ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan toplam 52 binin üzerinde personel görevlendirildi. İstanbul dışından da 2 binin üzerinde güvenlik personeli getirilirken valilik tüm birimlerin yeterli sayıda kara, deniz ve hava aracıyla araçlarıyla seçim günü görevlendirildiğini açıkladı.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu Üsküdar'da düzenlediği son mitinginin ardından bindiği şehir hatları vapurundan seçmenlerine el sallarken
CHP adayı Ekrem İmamoğlu Üsküdar'da düzenlediği son mitinginin ardından bindiği şehir hatları vapurundan seçmenlerine el sallarken

XS
SM
MD
LG