Erişilebilirlik

İstanbul ve Şırnak’ta Terör Saldırıları


Türkiye'deki terör olaylarında son halka, İstanbul, Şırnak ve Diyarbakır'daki saldırılar oldu. Bugün sabah Sultanbeyli'deki karakola yönelik saldırıda 1 polis öldü, ABD Başkonsolosluğu'nu hedef alan olayda polis ile saldırganlar arasında çatışma yaşandı, Şırnak-Silopi'de zırhlı araca yapılan saldırıda ise 4 polis memuru ve Beytüşşebap'ta 1 asker hayatını kaybetti.

Saldırgan 51 yaşında kadın

İstinye'deki ABD Başkonsolosluğu'na yönelik saldırıda, iki kadın saldırgan tarafından nöbetçi polis kulübesine doğru ateş açtı. Saldırganlardan 51 yaşındaki Hatice Aşık'ın yaralı olarak yakalandı. Aşık'ın geçmişte DHKP-C üyesi olarak tutuklu kaldığı belirtilirken; 2005 yılında ise canlı bomba olarak arandığı da açıklandı. Aşık'ın, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında olduğu belirtildi.

Olayla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, '2 kadın terörist tarafından silahlı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıya güvenlik güçlerince anında karşılık verilmiş ve olay sonrası 1 kadın terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Yakalanan şahısla birlikte 1 adet uzun namlulu silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirilmiştir' denildi.

Konsolosluk kapatıldı

ABD Başkonsolosluğu'ndan, 'Bu sabah ABD İstanbul Başkonsolosluğu yakınlarında bir güvenlik olayı meydana gelmiştir. Olayın araştırılması konusunda Türk yetkililerle çalışmaktayız. ABD İstanbul Başkonsolosluğu, bir sonraki duyuruya kadar halka kapalı olacaktır' açıklaması yapıldı.

Sultanbeyli'de bomba yüklü araç ile saldırı

İstanbul'da ilk saldırı ise dün gece Sultanbeyli'de Fatih Polis Merkezi'ne bomba yüklü araçla düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, saldırıda 3 polis memuru ve 7 vatandaş hafif şekilde yaralandı. Bomba yüklü aracı kullanan teröristin öldüğü belirlendi. Saldırı sonrası çıkan çatışmada 2 saldırgan öldürülürken, 1 polis de hayatını yitirdi.

Sultanbeyli'de şu saatler itibariyle polis ile terör örgütü veya örgütleri mensupları arasında çatışmalar ise devam ediyor.

Silopi'de 4 polis öldü

Bir saldırı haberi de Şırnak’ın Silopi İlçesinden geldi. PKK’nın gençlik yapılanmasının açtığı hendekleri kapatmak için Başak Mahallesi'ne girdiği belirtilen polis ekibine mayınlı saldırı düzenlendi. Zırhlı aracın geçtiği sırada meydana gelen patlamada, araçtaki 4 polis ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 4 polis kurtarılamadı. Saldırganların yakalanması için mahallede operasyon başlatılırken, bölgeden ara ara silah sesleri geldi.

Şırnak-Silopi'de geçen hafta yaşanan çatışmalarda 1'i polis 4 kişi ölmüştü.

Kılıçdaroğlu çağrı yaptı

Bu arada CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, terör olayları nedeniyle siyasetçilere seslendi. Kılıçdaroğlu, 'Şırnak ve Sultanbeyli'de şehit düşen evlatlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu acı haberlerin bir an önce son bulmasını diliyorum. Çözümsüzlük değil çözüm üretmek için halktan oy isteyen siyasiler, Türkiye'nin en büyük sorunu için derhal bir araya gelmelidir' dedi.

XS
SM
MD
LG