Erişilebilirlik

İşsizlik Rakamları Şaşırttı


Amerika’da Kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre işsizlik rakamı %7,7 olarak belirlendi. Bu rakam 2008 yılından bu yana en düşük işsizlik düzeyine işaret ediyor.

Çalışma Bakanlığı’nın rakamları geçen ay içinde tarım dışı sektörlerde 146 bin yeni iş sahasının yaratıldığını gösteriyor. Bir önceki işsizlik rakamı %7,9 düzeyindeydi.

Son işsizlik rakamı beklenenden düşük çıktı. Beklentiler, tarım dışı alanda 80 bin yeni iş sahası açılması ve de işsizlik rakamının %8’e çıkması yönüneydi. Oysa tahminlerin üzerinde yeni iş sahası açıldı. Kasım ayına ilişkin beklentilerin düşük tutulmasının ana nedeni New York dahil Amerika’nın doğu kıyılarını büyük ölçüde felce uğratan Sandy Kasırgası’ydı. Ana ticaret arterlerinin kapanması ve elektriğin uzun süre kesik olması nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanmak isteyenlerin daha fazla olacağı düşünülüyordu. Ayrıca 1 Ocak tarihi itibariyle sona erecek vergi indirimleri ve otomatik kamu harcamalarının da istihdamı olumsuz etkilemesi bekleniyordu.

Ancak Çalışma Bakanlığı, Sandy Kasırgası’nın beklendiği gibi istihdamda olumsuz bir etkisi olmadığını açıkladı.

Çalışma Bakanlığı’nın son raporu perakendecilik sektöründe işe alımların arttığını gösteriyor. Perakendeciler, 52 bin yeni istihdam alanı yaratırken, hizmet sektörü de 43 bin yeni iş sahası yaratmış.

Para piyasaları olumlu tepki verse de, işsizliğin ekonomi düzeldiği için değil, iş bulma umudunu kaybedenlerin, istihdam piyasasından çekilmesi nedeniyle %7,7’lik orana düşmüş olması hala kaygı unsuru olarak değerlendiriliyor.
XS
SM
MD
LG