Erişilebilirlik

İşsizler Daha Az Cep Telefonu Kullanıyor


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları işsizlik oranlarını belirlemek üzere cep telefonu kullanımıyla ilgili verileri derledi. Kişilerin işlerini kaybetmeleri durumunda daha az cep telefonu kullanacakları düşüncesinden hareket eden araştırmacılar teorilerini ispatladı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları işsizlik oranlarını belirlemek üzere daha önce hiç dikkate alınmayan bir veriyi kullandı. Araştırmacılar, bu tahmin için cep telefonlarından elde ettikleri verilerden yararlandı.

Bireylerin işlerini kaybetmeleri durumunda daha az cep telefonu kullanacakları düşüncesinden hareket eden araştırmacılar, İspanya’da ufak bir kasabada bulunan otomobil fabrikası çalışanları üzerine yaptıkları testle teorilerinin doğru olduğunu ispatladı.

Cep telefonu verilerini incelemek geleneksel yöntem olan ve yüzbinlerce ev ve iş yerine ulaşmaktan çok daha ucuz. Bu yeni yöntem anketin her çeyrekten çok daha sık biçimde yapılabilmesi ve böylece hükümetlere, iş dünyasına ve ekonomistlere istihdam pazarının durumu hakkında daha güncel biçimde bilgi vermesini sağlayabilir.

Projenin direktörlerinden Jameson Toole Amerika’nın Sesi’ne verdiği röportajda, denek olarak kullandıkları İspanyol kasabasında bir fabrikanın kapanması üzerine cep telefonu kullanımının düştüğünü gözlemlediklerini belirtti.

Araştırmacı, çalışmalarının ortalama cep telefonu kullanımından hareketle bir bölgedeki istihdam tablosunu ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

15 bin kişilik bir kasabada bin yüz kişiye iş sağlayan bir otomobil fabrikasının kapanmasını başlangıç noktası olarak kullanan araştırmacılar geliştirdikleri algoritma ile telefon kullanımı arasında ilişki kurarak tahmin yürütmüş. Ve çalışma sonucunda işsizlikle daha az cep telefonu kullanımı arasında doğrudan bir bağ belirlenmiş. Telefon verilerini birey düzeyinde anonim olarak kullanan araştırma kişisel gizlilik haklarını ihlal etmemeye özen göstermiş.

XS
SM
MD
LG