Erişilebilirlik

İşsiz Gazeteciler Kendi Medyasını Kurdu


İşsiz Gazeteciler Kendi Medyasını Kurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

İşsiz Gazeteciler Kendi Medyasını Kurdu

Bugünlerde internet ortamında haber servisi yapan sayfalara bir yenisi eklendi. Sayfanın adı ‘1habervar.com’. Sitenin merkezi Diyarbakır’da. Türkiye’deki binlerce haber sitesinden ayıran özelliği ise işsiz gazeteciler tarafından kurulması.

OHAL sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle kapatılan çok sayıdaki medya kuruluşunun çalışanları işsiz kaldı. Sadece Diyarbakır’da işsiz kalan gazetecilerin sayısı 100’ü aştı. İşsiz kalan gazeteciler çalışabilecekleri bir yer bulamadı. Bunun üzerine 9 gazeteci kendi medyalarını kurmaya karar verdi. Önce 1habervar Platformu adıyla örgütlenen gazeteciler, bir internet sayfası kurdu.Gazeteciler, ‘1habervar.com’ adlı site üzerinden yeniden gazetecilik yapmaya başladı. Sitede haberle birlikte, fotoğraf, görüntü ve ses gibi materyaller de yer alacak. Sitenin dili Türkçe ve Kürtçe. Kendi deneyimleri ve elde kalan malzemeleriyle haber üretmeye çalışıyor. 9 kişilik kadroyla başlayan ‘1habervar.com’a 200’ü aşkın gazeteci de gönüllü destek veriyor.

‘1habervar.com’un çalışanlarından Süleyman Aslan, kapatılan Jiyan TV’nin genel koordinatörüydü. Ancak televizyon kapatılınca işsiz kaldı. Şimdi kendi kuruluşunda gazetecilik yapıyor. Amerikanın Sesi’ne konuşan Aslan, amaçlarının basın özgürlüğünü yaşatmak olduğunu söyledi. Aslan, “Hem mesleki olarak gazeteciler, hem Kürt, hem de muhalif gazeteciler olarak bu süreçte bir şeyler yapılması gerektiğini düşündük. Yani bir haber var mantığı; bir şey yapmak gerekiyordu, bu düşünceyle ortaya çıktı. Ellerinde televizyonlar yok, radyo yok, gazete yok, iktidarı eleştiren her şey kapatılıyor. Bir twit te olsa, temel mantığımız bu. Bir twit te olsa, bir söz olsa bir kelime olsa, o basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve gazeteci olarak bunu kamuoyuna duyurabilme, halka duyurabilme mantığı üzerinden bir araya geldik. Bir haber var platformunun yapısını bu anlayış oluşturuyor” dedi.

1habervar.com’un çalışanlarından biri de Fuat Yaşar. Yıllarca değişik kurumlarda çalışan Yaşar, yeniden haberle buluştu. Amerika’nın Sesi ’ne konuşan Yaşar, bir şeyleri değiştirmeye çalıştıklarını belirtti. Yaşar, “Kurumlarımız kapandıktan sonra uzun süre sahadan kopmuştuk, haber yapamıyorduk. İşsiz gazeteciler olarak platform kurup, onun üzerinden bir web sitesi açıp, mesleğimizi sürdürme yolunu tercih ettik. Televizyonlar kapandıktan sonra içindeki bütün eşyalara el konulduğu için imkanlarımız pek yok ama bir haber, bir görüntü, bir röportaj, bir ses çok şeyi değiştirir mantığıyla hareket ediyoruz. Elimizden geldikçe olanı olduğu gibi topluma yansıtarak bir şeyleri değiştirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Platformun internet sitesi üzerinden canlı yayın yapılması da hedefleniyor. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra canlı tartışma ve televizyon programları yapılacak. Platformun bir de radyosu var. İnternet üzerinden yayın yapan radyo Türkçe ve Kürtçe haber ve müzik yayını yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG