Erişilebilirlik

İsrail-Filistin Çatışması Biter mi?


İsrail-Filistin Çatışması Biter mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Ortadoğu’da şiddet tırmanırken, İsrail ile Filistin arasında barışın yakın gelecekte sağlanması beklenmiyor. Hamas lideri geçtiğimiz günlerde, Filistin ayaklanmasının hedefine ulaşıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Sorun, aşırı-dinci Yahudi yerleşimcilerle laik İsrail devleti arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle daha da karmaşık bir hal almış durumda.

Gazze’deki destekçilerine seslenen Hamas lideri İsmail Haniye, Filistinlilerin “toprakları tekrar özgür olana kadar” mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Haniye, “İsyanımızı sürdüreceğiz ve dünyayı şaşırtacak şekilde gücümüzü arttıracağız. Bunu sadece Gazze’nin savunması için değil aynı zamanda Kudüs’ü ve Filistin’in tamamını kurtarmak için yapıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Yılbaşı günü Filistinlilerin, İsrail’in güneyine roket attıkları iddia edildi. İsrail ordusu da bu saldırıya hava saldırılarıyla karşılık verdi. İsrail, vatandaşlarını kaçırmak ve öldürmeyi planlamakla suçladığı 6 Hamas üyesini tutukladı. İsrail güvenlik güçleri ayrıca, Beytüllahim kentindeki yerleşim yerleri yakınında şüphelendiği 3 Filistinliyi öldürdü. Hz. İsa’nın doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim’de Ortodoks Hristiyanlar da Noel’i kutluyorlardı. Hebron kenti yakınlarında İsrail askerini bıçaklamaya çalışan bir başka Filistinli de öldürüldü. Çoğalan bıçaklı saldırılar, İsrail’i özel koruyucu yelek üretmeye zorluyor.

Haniye, topraklarının kendilerine tekrar iade edileceği zamana kadar isyanlarının devam edeceğini söylüyor.

Filistinlilerin yanısıra İsrail devleti, aşırı dinci Yahudilerin yarattığı sorunlarla da uğraşıyor. Pazar günü 21 yaşındaki İsrailli bir genç, Temmuz 2015’te Batı Şeria’nın Duma kentindeki bir eve saldırıp, bebekleriyle birlikte bir çifti öldürmekle suçlandı. Zanlının, aşırı dinci İsrailliler tarafından kurulan ‘Doruk Gençlik’ (Hilltop Youth) adlı bir gruba üye olduğu söylendi.

Rafael Morris, eğer oraada olmasalardı, Arapların orada olacağını, Arapların ele geçirecekleri yerleri tekrar geri almanın da çok zor olacağını söylüyor.

İsrail güvenlik güçleri, bu grubun çok küçük olduğunu ve halk veya devletten herhangi bir destek almadığını söyledi.

Tomer Persico, “Yasal olmayan yerlerde kendi kararlarına göre yerleşiyorlar. Filistinlilerle olan ilişkilerimiz genellikle şiddet ve ölümcül gerçekleşiyor.” şeklinde konuşuyor.

Filistinli yetkililer de benzer bir şekilde, geleceklerine umutla bakmayan gençleri dizginlemekte zorluk çektiklerini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG