Erişilebilirlik

İsrailli Komutan: Mavi Marmara’da Hata Yaptık


İsrail Genel Kurmay Başkanı Gabi Aşkenazi 9 Türkün öldüğü Mavi Marmara baskınında çok önemli bir hata yapıldığını söyledi.

İsrail’de baskını soruşturan komisyona Başbakan Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'tan sonra bugün de Korgeneral Eşkenazi ifade verdi.

Eşkenazi, komandolar helikopterle Mavi Marmara’ya inmeden önce gemideki militan eylemcilerin daha fazla güç kullanarak etkisiz hale getirilmiş olması gerektiğini söyledi ve bunun yapılmamış olmasını çok önemli bir hata olarak niteledi.

Operasyondan önce helikopterden atılan ses bombalarıyla güvertenin boşaltıldığını belirten Genel Kurmay Başkanı, buna rağmen askerlerin güverteye iner inmez saldırıya hedef olduklarını söyledi.

Gabi Aşkenazi, askerlerden birinin kendisine baltayla saldıran bir kişiye ateş açtığını ve bu noktadan sonra olayların kaosa dönüştüğünü bildirdi.

Korgeneral Eşkenazi Mavi Marmara’da çok miktarda demir çubuk ve bıçak bulunduğunu ileri sürdü ve ölen kişilerin başlarından vurularak "infaz edildikleri” iddiasını reddetti.

XS
SM
MD
LG