Erişilebilirlik

İsrail’in Yeni Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin


Reuven Rivlin
İsrail’de Filistin devletinin kurulmasına karşı, muhafazakar bir milletvekili, Cumhurbaşkanı seçildi. Rivlin 120 üyeli İsrail parlamentosunda 74 oy alarak İsrail’in 10. Cumhurbaşkanı oldu.

Eski Parlamento Başkanı Reuven Rivlin, Şimon Peres’in yerine geçecek. İsrail’de cumhurbaşkanlığı sembolik olmakla birlikte etkili bir makam. Rivlin, Filistinliler’in ayrı bir devlet kurmasına karşı çıkıyor, bununla birlikte Filistinliler’le konfederasyon tarzı bir yapı kurmak istiyor.

Rivlin de, Başbakan Netanyahu gibi Likud Partisi üyesi olmakla birlikte ikisi de birbirine rakip siyasetçiler. Bununla birlikte Başbakan İsrail’de daha güçlü konuma sahip. Netanyahu, Rivlin’in seçilmesinin ardından yeni cumhurbaşkanının iki görevi olduğunu, bunların birinin ülkeyi içerde birleştirmek, dışarıda da İsrail’in elçisi olarak görev yapmak olduğunu açıkladı.

Parlamento’da yapılan oylamada Rivlin’le birlikte dört aday daha yarıştı. Seçilmesinin ardından açıklama yapan Reuven Rivlin, bundan böyle bir siyasi partiyi değil, tüm İsrail halkın temsil edeceğini açıkladı.

74 yaşındaki Reuven Rivlin, göreve gelecek ay başlayacak. 90 yaşına gelen Şimon Peres, Temmuz ayında yedi yıl süren görevini tamamlıyor. Nobel Barış Ödülü sahibi Peres, özellikle son 25 yıldır Filistinliler’le barış yapmaya güçlü destek veren İsrailli politikacılardan biri oldu.

Reuven Rivlin dışarıda çok tanınan bir politikacı değil. Uzmanlar da Şimon Peres’in yerini doldurmasının güç olduğuna dikkati çekiyor.
XS
SM
MD
LG