Erişilebilirlik

'İsrail'in Operasyonu Uluslararası Hukuka Aykırı'


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, İsrail’in aralarında Mavi Marmara’nın da bulunduğu gemi konvoyuna müdahalesini “kesinlikle hukuk dışı” olarak niteledi.

Türkiye’nin ölen ve gözaltına alınan vatandaşları için tazminat isteme hakkı doğduğunu belirten Türmen, ancak İsrail AİHM sözleşmesine dahil olmadığı için, kendi iradesi olmadan İsrail’den tazminat alınamayacağını söyledi.

Rıza Türmen'le Yıldız Yazıcıoğlu'nun yaptığı söyleşiyi sağ üst köşeden ya da aşağıdaki Windows Media oynatıcısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG