Erişilebilirlik

İsrail'den Gazze Halkına "Evini Terket" Uyarısı


İsrail'in attığı el ilanlarından sonra evlerini terkeden Filistinliler

İsrail ordusu Hamas militanlarına karşı hava saldırılarına devam ederken Gazze’nin kuzeyinde outran onbinlerce kişiye” yeni bir çağrıya kadar” evlerini terketmeleri uyarısında bulundu.

İsrail uçakları tarafından atılan el ilanlarında “bölgeyi terketmeyen herkesin kendisi ve ailesinin hayatını tehlikeye atacağı”belirtildi.

Hamas ise İsrail’in” psikolojik savaş”yaptığını önesürerek Gazze halkını uyarıları ciddiye almamaya çağırdı.

İsrail uçakları Çarşamba günü aralarında Hamas liderlerinden Mahmut Zehar’ın evinin de bulunduğu çok sayıda hedefi vurdu.

En az üç kişinin öldürüğü hava saldırılarında bir hastane dahil bazı binaların tahrip olduğu bildiriliyor.

Filistinli sağlık yetkilileri geçen hafta başlayan çatışmalarda bugüne kadar en az 204 kişinin öldüğünü söylüyor. İsrail’de ise sadece bir kişi öldü.

İsrail, Salı günü Mısır’ın ateşkes önerisini kabul ettikten altı saat sonra Gazze’deki Hamas militanlarına karşı hava saldırılarını yeniden başlattı.

İsrail ordusu Hamas’ın Gazze’den roket atışlarına devam etmesi üzerine saldırıları başlattığını açıkladı.

Askeri sözcü İsrail güvenlik kabinesinin ateşkes önerisini kabul etmesinden birkaç saat sonra Demir Kubbe füze savunma sisteminin üç kent üzerinde Hamas roketlerini imha ettiğini söyledi.

Mısır’ın önerisi Salı günü geçici ateşkes başlatılması, ardından Gazze sınır geçişlerinin açılması ve iki gün içinde iki tarafın Kahire’de görüşme masasına oturmasını öngörüyordu.

Hamas’ın askeri kolu Mısır’ın önerisini “teslim” anlamına geldiğini önesürerek reddetti.

Taraflar 2012 sonlarında yaptıkları sekiz günlük savaştan bu yana en ağır çatışmaları yaşıyor ve bunun duracağı yönünde bir işaret görülmüyor. İsrail’in kara operasyonuna başlamasının, iki tarafın da ağır can kaybı vermesine yol açabileceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG