Erişilebilirlik

İsrail'de Türk Elçiliğine Saldıran Filistinli Yargılanıyor


İsrail’deki Türk Büyükelçiliği’ne saldıran Filistinli bugün çıkarıldığı mahkemede Türkiye’ye sığınmak ve Türk vatandaşı olmak istediğini söyledi.

Büyükelçilikteki güvenlik görevlilerince etkisiz hale getirilirken yaralanan Nedim İncaz, polis eşliğinde büyükelçilikten çıkartılarak ambulansla hastaneye götürülmüştü.

İncaz’la telefonda görüşen İsrailli Arap avukat, İncaz’ın Türk konsolos ve eşini rehin aldığını, ancak çiftin kaçmayı başardığını söyledi.

İncaz’ın pencereden büyükelçilik binasına girdiği sırada silahlı olduğu söyleniyor.

Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliğine giren ve siyasi sığınma isteyen Filistinli İsrail hükümetine teslim edildi.

'İncaz Bir Muhbirdi'

Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliğine giren ve siyasi sığınma isteyen Filistinli İsrail hükümetine teslim edildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Nedim İncaz adlı Filistinlinin Batı Şeria’nın Ramallah kentinde yaşadığını ve geçmişte İsrail iç güvenlik örgütü Şin Bet’e muhbirlik yaptığını açıkladı. Yetkililere göre dün akşam Türk elçilik binasına saldıran Nedim İncaz, koruma görevlilieri tarafından etkisiz hale getirildi. Görgü tanıkları silah sesleri duyduklarını söylerken Filistinlinin hafif yaralandığı haber verildi.

Bir İsrail televizyon kanalı, İncaz’ın elçilikten kendilerine telefon ettiğini bildirdi. İncaz televizyonda yayınlanan telefon söyleşisinde yanında patlayıcı ve yanıcı maddeler bulunduğunu, ülkeden ayrılmasına izin verilmezse elçilik binasını yakacağı tehdidinde bulundu.

Türkiye’ye siyasi sığınma talebinde bulunan İncaz, bir Müslüman olarak Türk hükümetinden kendisini katil olarak tanımladığı Yahudiler ve Siyonistlere karşı korumasını istedi. Filistinli liderlere de tepki gösteren İncaz, Filistin Lideri Mahmud Abbas’ın ölmesi gerektiğini söyledi.
İsrail polisi, İncaz’ın birkaç yıl önce İngiliz Büyükelçiliği’ne saldırılması nedeniyle çaptırıldığı hapis cezasını yeni tamamladığını açıkladı. Yetkililer, İncaz’ın iç güvenlik örgütü Şin Bet ile işbirliği yapmasının ardından İsrail hükümetinin kendisini korumadığını öne sürerek öfkelendiğini söylüyor.

Şin Bet ise Nedim İncaz’ın örgüt hesabına çalışıp çalışmadığını doğrulamadı.

XS
SM
MD
LG