Erişilebilirlik

İsrail’de Sinagog’a Saldırı


İsrail’de iki Filistinli’nin silah ve baltalarla sinagoga düzenlediği saldırıda 4 kişinin öldüğü en az 6 kişinin yaralandığı bildiriliyor

İsrail polis kaynakları, silahlı ve baltalı saldırıda Kudüs yakınlarındaki Har Nof bölgesinde yeralan sinagogda ibadet için sabah saatlerinde toplanan kalabalığın hedef alındığını açıkladı. Saldırganların İsrail polisi tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, saldırıdan Filistinlileri “kışkırtmakla” suçladığı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas’ı sorumlu tuttu ve ülkesinin saldırıya yanıt vereceğini açıkladı.

Filistin Lideri Mahmud Abbas ise, yayınladığı bildiride sorumlusu kim olursa olsun, sivillere yönelik diğer saldırılar gibi bunu da kınadığını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, saldırı sonrasında İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayarak taziye mesajı verdiği bildirildi. Londra’da gazetecilere konuşan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, “tam anlamıyla bir terör eylemi' olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı.

Saldırı, son bir aydır Kudüs ve Batı Şeria’da tırmanan gerilim ve şiddet olaylarının son halkası oldu.

XS
SM
MD
LG