Erişilebilirlik

İsrail'de Sağcı Koalisyon Kuruluyor


İsrail seçimlerinde oy atmak için bekleyen Bedevi kadınlar

Netanyahu iki-üç hafta için yeni hükümeti oluşturmayı umduğunu bildirirken seçim yarışını ikinci bitiren Siyonist Birliği partisinin genel başkanı Isaac Herzog sağcı bir hükümete karşı güçlü bir sol muhalefet olarak kalmayı tercih ettiğini açıkladı.

17 Mart seçimlerinde 24 sandalye kazanan Siyonist Birliği partisinin genel başkanı Isaac Herzog sağcı bir hükümete karşı güçlü bir sol muhalefet olarak kalmayı tercih ettiğini açıkladı

İsrail genel seçimlerini ikinci sırada bitiren Siyonist Birliği partisinin genel başkanı Isaac Herzog, koalisyon hükümetine katılmayacaklarını açıkladı.

İsrail ordu radyosuna konuşan Herzog, , sağcı bir hükümete karşı güçlü bir muhalefet olarak kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Benyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi, 120 üyeli mecliste 30 sandalye kazandı. Siyonist Birliği ise 24 sandalye alabildi. Netanyahu’nun hükümeti yeniden kurabilmesi için koalisyon ortağına ihtiyacı var.

Dördüncü kez başbakanlık görevini üstlenecek olan Netanyahu, hükümeti kurmak için gereken 61 sandalye sayısına ulaşma amacıyla küçük partilerle görüşmeye başladığını ve iki-üç hafta içinde yeni kabineyi oluşturmayı umduğunu söyledi.

Bu arada Filistin lideri Mahmud Abbas, İsrail hükümetinin iki devletli bir çözüm yolunda samimi çaba göstereceğine inanmadığını dile getirdi. Abbas, Filistinliler’in uluslararası arenada meşruluklarını kabul ettirme çabalarından vazgeçmeyeceğini de söyledi. Filistin, bu amacına BM ve diğer uluslararası örgütler aracılığıyla ulaşmayı deniyor.

Netanyahu, 17 Mart günü yapılan seçimlerde sandıklar açılmaya başlamadan birkaç saat önce Filistin devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğini söylemişti. Netanyahu, hükümette olduğu dönemde Filistin sorununa çözüm bulma amacıyla yapılan barış görüşmelerinde bu görüşü savunmuyordu.

XS
SM
MD
LG