Erişilebilirlik

İsrail Uçakları Suriye’de İran Hedeflerini Vurdu


Israel attack, Syria

İsrail ordusu askeri uçaklarının Pazartesi erken saatlerde Suriye’de bir dizi İran askeri hedefini vurduğunu bildirdi. Bu açıklamayla İsrail, yıllardır sürdürdüğü Suriye’deki eylemlerinin üzerini kapalı tutma stratejisine aykırı bir adım atmış oldu.

İsrail ordusu operasyonun hedefinde İran’a ait cephane depoları ve bir istihbarat tesisiyle askeri tatbikat alanının bulunduğunu açıkladı.

Saldırıların İran kuvvetlerinin Pazar günü İsrail’e attığı ve İsrail’in Demir Kubbe adlı savunma sistemiyle etkisiz hale getirdiği bir rokete misilleme olarak yapıldığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Pazartesi günü şafak vaktinde yapılan saldırının yaklaşık bir saat sürdüğünü ve Mayıs ayından bu yana Suriye’ye yapılan en yoğun İsrail saldırısı olduğunu kaydetti.

İsrail ordu sözcülerinden Jonathan Conricus, İran’ın fırlattığı karadan karaya füzenin İsrail’e fırlatılmak üzere Suriye’ye sokulduğunu ve saldırının önceden İran güçleri tarafından tasarlandığını belirtti. Conricus bu füzenin daha önce Suriye’deki iç savaşta hiç kullanılmadığını ve Suriye’de olmasının tek amacının İsrail’e fırlatılmak olduğunu kaydetti.

İran devlet televizyonuyla bağlantılı YJC.ir. internet sitesine göreyse İran Hava Kuvvetleri Komutanı General Aziz Nessirzade birliklerinin “Siyonist rejimle savaşmak için istekli ve hazır olduğunu” söyledi.

İranlı yetkililer geçmişte sık sık İsrail’i haritadan silecekleri yönünde tehditlerde bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in, füze saldırısına misilleme olarak Suriye’deki İran askeri alanlarını ‘dümdüz’ ettiğini söyledi ve İran tarafından Suriye’den benzer bir saldırı olursa yine tereddütsüz yanıt vereceklerini vurguladı.

‘‘İran Suriye’de askeri olarak yapılanma girişimlerinde bulunurken ve İsrail’i yok edeceğine dair açıklamalar yaparken bu tür şiddet eylemleri yanıtsız kalmayacaktır’’ diyen Netanyahu, “Bize zarar vermek isteyen kim olursa olsun biz de ona zarar veririz. Bizi yok etmekle kim tehdit ederse bunun bütün sorumluluğunu üstlenecek’’ diye konuştu.

İsrail, Suriye’de geçmiş yıllarda İran ve Hizbullah hedeflerine yüzlerce hava saldırısı düzenlediğini daha yeni açıklamıştı. İsrail Suriye’deki savaşın içine sürüklenmemek ve tepki çekmemek için daha önce yalnızca İran’a Suriye’de askeri olarak yapılanmaması konusunda uyarıda bulunuyordu.

XS
SM
MD
LG