Erişilebilirlik

İsrail Suriye'de Hizbullah Hedefini Bombaladı


Beyrut'ta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad lehine gösteri yapan Hizbullah yandaşları
İsrail, Suriye-Lübnan sınırında Hizbullah’a silah taşıdığı bildirilen bir konvoya sabah erken saatlerde hava saldırısı düzenledi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir Batılı diplomat, konvoyda vurulan kamyonun silahla dolu olduğunu açıkladı. Taşınan yükün ilk bildirildiği gibi kimyasal silahlarla ilişkisi olmadığı, ancak uçak ve tanklara karşı kullanılan gelişmiş füzeler olduğu belirtiliyor.

İsrail bir süredir Hizbullah’ın Suriye’deki savaş ortamından yararlanarak Lübnan’a silah kaçırmaya çalıştığı yönünde istihbarat alıyordu.

İsrail operasyonu Suriye toprakları içinde düzenlendi. Kamyonun, Şam-Beyrut karayolunun sınırı geçtiği noktanın beş kilometre güneyinde vurulduğu açıklandı.

Saldırı Suriyeli isyancılar tarafından da doğrulanırken İsrail tarafından operasyonla ilgili bir açıklama yapılmadı. Bu tür bir saldırı, İran yanlısı Hizbullah’a yönelik İsrail’in açık ya da gizli yürüttüğü operasyonlara benzemekle birlikte, Suriye’de 42 yıllık Esad rejiminin zayıflamasının yarattığı iktidar boşluğunun İsrail’i ne derece kaygılandırdığını da ortaya koyuyor.

Bazı uzmanlar, Hizbullah’ın Suriye içindeki cephaneliklerini, isyancıların eline geçmesini önlemek için Lübnan’a aktarmaya çalışabileceği görüşünde
XS
SM
MD
LG