Erişilebilirlik

İsrail Operasyonu Devam Ediyor


Filistinli yetkililer Gazze’deki farklı yerleşim birimlerini hedef alan İsrail saldırılarında ölü sayısının 25’i geçtiğini duyururken, Fransız AFP haber ajansı ölü sayısının 150’yi aştığını bildirdi

İsrail, Gazze bölgesine düzenlediği saldırıları yoğunlaştırırken 20’yi aşkın kişi yaşamını yitirdi. Filistinli yetkililer Gazze’deki farklı yerleşim birimlerini hedef alan İsrail saldırılarına ölü sayısının 25’i geçtiğini duyururken, Fransız AFP haber ajansı da ölü sayısının 150’yi aştığını bildirdi.

İsrail, Hamas’ın roketli saldırılarını önleme amacıyla operasyonu başlatmıştı. Ordu yetkilileri, dün geceki operasyon sırasında 118 roket rampası, silah deposu, 10 tünel ve 10 komuta-kontrol merkezinin hedef alındığını açıkladı.

Operasyonun başlamasından bu yana ise toplam 400 nokta hedef alındı. İsrail hava saldırılarıyla yapılan operasyonun kara birliklerini de kapsayacak şekilde genişletilebileceğini ima etti.

Başkan Barack Obama Alman Die Zeit gazetesinde dün yayınlanan makalesinde ilgili tüm taraflardan intikam duygusu yerine ölçülü ve duyarlı biçimde hareket etmelerini istedi. Obama, Amerika’nın iki devletli çözümü desteklediğini hatırlattı ve her iki tarafın da barışa ulaşmak için riskleri göze almaları gerektiğini kaydetti.

Filistin lideri Mahmud Abbas da Salı gecesi televizyondan yaptığı açıklamada Ortadoğu Dörtlüsü ve BM Güvenlik Konseyi gibi uluslararası aktörleri Filistin halkının güvenliğini temin edecek şekilde göreve çağırdı.

Abbas, Filistin halkından da sabırlı olmalarını ve birlikte hareket etmelerini istedi.

İsrail Hamas militanlarını hedef alan saldırıların birkaç gün içinde sona erdirileceğini söyledi. Hükümet de orduya 40 bin yedeği askere çağırma yetkisi verdi.

İsrail hükümet sözcüsü, Gazze’deki militanların uzun menzilli roketleri olduğunu, bunlardan birinin Gazze’nin 97 km kuzeyindeki Hadera’ya isabet ettiğini bildirdi.

Salı günü 117 roketli saldırı düzenlendi; bunlardan 45’i Kudüs ve Tel Aviv olmak üzere büyük kentleri hedef aldı.

Roket saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırılar sırasında halk sığınaklara indi.

Beyaz Saray Sözcüsü saldırıları kınadı ve İsrail’in bu saldırılara karşı meşru müdafaa hakkı olduğunu söyledi.

Bu arada İsrail ordusunun tank ve zırhlı araçları Gazze sınırına yığdığı görüldü.

Üç İsrailli gencin kaçırılıp öldürülmesine misilleme olarak 16 yaşındaki Filistinli bir gencin de kaçırılıp diri diri yakılması son bir hafta bölgede yaşanan gerginliğin ateşleyicisi oldu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Lideri Mahmud Abbas gençleri hedef alan saldırıları kınadı ve sorumluların adalet önüne çıkarılacağını söyledi.

16 yaşındaki Filistinli gencin öldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan altı Yahudi’den üçü suçlarını iftira etti.

XS
SM
MD
LG