Erişilebilirlik

İsrail Mısır'dan Atılan Roketi Düşürdü


İsrail'in militanların attığı roketleri düşürmek için kurulan Demir Kubbe adlı füzesavar sistemi
İsrail Mısır’dan Kızıldenizdeki Eylat kentine atılan bir roketi düşürdü.
İsrail ordusu roketi Salı sabahı etkisiz hale getirdiğini açıkladı ancak nereden atıldığı konusunda bilgi vermedi. İsrail ordusu olayda kimsenin yaralanmadığını da belirtti.

Sina yarımadasının kuzeyinde faaliyet gösteren bir İslamcı örgüt roketi, İsrail’in Cuma günü gerçekleştirdiği dört militanın ölümüyle sonuçlanan sınır- ötesi hava saldırısına misilleme olarak attığını bildirdi.

Ensar Beyt el Mekdis örgütünün internet sitesinde, ölen militanların adları verilmiş ve bu militanların, saldırının yapıldığı gece, İsrail’e füze saldırısına hazırlandıkları belirtilmişti. Örgüt, Ensar Kudüs adıyla da da biliniyor.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon Pazar günü ülkesinin “dedikodu ve yorumların” İsrail ve Mısır arasındaki barış anlaşmasını bozmasına izin vermeyeceğini açıkladı.
Moşe Yaalon bu açıklamayı bir pilotsuz İsrail uçağının sınır ötesi saldırıda Mısır’da dört militanı öldürdüğü haberleri üzerine yaptı.

İsrail’in Mısır’ın egemenlik haklarına saygı gösterdiğini belirten Yaalon Mısır ordusunun Sina Yarımadasında terörle mücadele faaliyetlerini arttırmasını izlediklerini ve bunu memnunlukla karşıladıklarını da söyledi.

İsrail ve Kahire hükümetleri , militanların yaptığı açıklamayı resmen doğrulamadı. Ancak adlarını vermeden haber ajanslarına konuşan bazı Mısırlı güvenlik yetkilileri, hava saldırısının bir İsrail pilotsuz uçağıyla düzenlendiğini söyledi.

Bölgede faaliyet gösteren Amerika’nın Sesi muhabirleri, İsrail ve Mısır arasında Sina’da askeri bir işbirliğinin sürpriz olmayacağını ancak bunun resmen açıklanmayacağına dikkati çekiyor. Muhabirler, İsrail’in Sina’da askeri faaliyetlerde bulunduğunu kabul etmesinin Mısır hükümetini kendi kamuoyu önünde zor duruma sokacağını belirtiyor.

Eski diktatör Hüsnü Mübarek’in yönetiminin son bulduğu devrimin patlak verdiği 2011 yılı başlarından bu yana militanlar, Sina yarımadasında faaliyetlerini yoğunlaştırdı.
Mısır ordusunun Temmuz ayı başında darbe yaparak İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’yi görevden almasından bu yana Sina’daki militan faaliyetleri daha da artmış bulunuyor.
XS
SM
MD
LG