Erişilebilirlik

İsrail Metal Dedektörler Konusunda Çözüm Arayışında


İsrailli yetkililer son yılarda bölgede en kanlı olayların yaşanmasına neden olan El-Aksa Camisi’nin girişine konulan metal dedektörlerin kaldırılmayacağını ancak kullanılımının azaltılabileceğini söylüyor.

İsrailli generallerin olyların yayılabileceğini söylemesinin ardından Başbakan Benyamin Netanyahu’nun alternatif seçenekler düşündüğü belirtiliyor.

İktidardaki Likud Partisi’nden Bölgesel Gelişme Bakanı Tzachi Hanegbi İsrail Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada, metal dedektörlerin kalacağını kaydetti. Bakan, “Katiller bize katilleri nasıl arayacağımızı söyleyemez” ifadesini kullandı.

Hanegbi, “Eğer Filistinliler camiye girmek istemiyorsa biz de girmemelerini sağlarız” dedi.

İsrail güvenlik güçleri Cuma günü 3 Filistinliyi öldürmüştü. Dördüncü Filistinli de Cumartesi günü patlayıcı bir madde yaparken hayatını kaybetmişti.

Bir Filistinli de Batı Şeria’da 3 Yahudi yerleşimciyi öldürmüştü. İsrail ordusu Pazar günü Gazze’den İsrail’e roket saldırısı düzenlendiğini, roketin boş bir araziye düştüğünü, ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Pazartesi günü toplanacak. Türkiye ve Ürdün de metal dedektörlerin kaldırılmasını istiyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da konuyu kararlı ve sormlu bir şekilde ele aldıklarını söyledi. Netanyahu, güvenlik önlemlerine alandaki güvenlik durumuna göre karar verileceğini de söyledi.

İsrail’de kamu güvenliğinden sorumlu bakan Gilad Erdan da alternatif önlemlerin değerlendirilmekte olduğunu söyledi.

Erdan, önlemler arasında İsrail polisinin girişlerde takviye edilmesi ve güvenlik kameralarının teknolojilerinin daha da arttırılmasını saydı.

Erdan, sürekli ibadete gidenlerin polis tarafından bilindiğini sadece problem yaratanların ilave denetime tabi tutulabileceğini söyledi.

Erdan, bununla birlikte söz konusu uygulamaların henüz hazır olmadığını da vurguladı.

XS
SM
MD
LG