Erişilebilirlik

İsrail: İran'a Ültimatom Verilmeli


Kazakistan'da İran ile yapılan uluslararası nükleer görüşmeler sonuç vermedi
Üst düzeyde bir İsrailli yetkili, dünya güçlerini İran’ı bir ay içinde hassas nükleer çalışmalarını durdurmazsa askeri müdahele tehdidinde bulunmaya çağırdı.

Stratejik İşler ve İstihbarat Bakanı Yuval Steinz , özellikle Amerika ve Batı’nın İran’a “bir tür kırmızı çizgi ya da açık bir ültimatom” verme zamanı geldiğini söyledi.
Steinz, İran’ı Kazakistan’da yapılan son nükleer görüşmelerde ilerleme sağlanmasını önlemekle de suçladı.

Avrupa Birliği dış politika yetkilisi Catherine Ashton, Cumartesi günü nükleer programıyla ilgili olarak İran’la yürütülen görüşmelerde bir anlaşmaya varılamadığını açıkladı.
Bundan sonra yapılacak görüşmelerle ilgili bir tarih belirlenmediğini söyleyen Ashton, tarafların sorunun özü konusunda birbirlerinden çok farklı tutum sergilediğini belirtti.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov da görüşmelerin devam ettirilmesi konusunda yeni bir tarih belirlenmediğini söyledi.

Kazakistan’ın en büyük kenti Almati’de iki gün devam eden görüşmelere İran’la birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üye beş ülkenin temsilcisiyle Almanya katıldı. Taraflar, İran’ın nükleer programının nükleer bomba üretmeyi amaçlamadığı konusunda güvence istiyor.

Uluslararası toplum İran’a, bir nükleer reaktörünü kapatması ve zenginleştirdiği uranyumu ülke dışına çıkarması karşılığında, yaptırımları hafifletme önerisinde bulunmuştu.
İran’dan bu konuda “güven arttırıcı adımlar atması” isteniyor.
İran’ın baş müzakerecisi Said Celili, görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, ülkesine uranyum zenginleştirme hakkı verilmesi çağrısında bulunmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG