Erişilebilirlik

İsrail-Hamas Ateşkesi için Mısır Devreye Giriyor


İsrail askerleri Gazze sınırında hazır bekliyor

İsrail ve Gazze arasında yeniden alevlenen çatışmaların ardından Mısırlı arabulucular, İsrail ve Hamas arasında yeni bir ateşkes planını görüşmek için İsrail’e gidiyor.

Görüşmeler konusunda bilgi sahibi bazı Hamaslı yetkililer haber ajansı Associated Press’e yaptıkları açıklamada Mısırlı arabulucuların Gazze’ye yönelik Mısır-İsrail ablukasını hafifletmek için bazı önerilerde bulunacaklarını kaydetti.

Hamaslı yetkililer bunlar arasında Filistinli balıkçıların Akdeniz açıklarında avlanma alanının genişletilmesiyle birlikte Gazze’nin ithalat ve ihracatının, İsrail’den alınan elektrik miktarının ve Gazze’den sınır geçişlerinin arttırılması olduğunu belirtti.

Bunun karşılığındaysa Hamas’tan İsrail’e roket atışlarını durdurması ve protestocuları İsrail sınırından uzak tutması talep ediliyor.

Yetkililer planın yalnızca İsrail sınırında Cumartesi günü yapılması planlanan gösterilerin ardından hayata geçebileceğini kaydetti.Görüşmeler hala devam ettiği için adını açıklamayan uzmanlar uzlaşı için pozitif ortam oluştuğu yorumunu yaptı. Görüşmelerle ilgili İsrail tarafındansa henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ysa Güney sınır bölgesinde İsrail askerlerini ziyaret ettiği sırada Gazze’ye son çare olarak daha fazla askeri operasyon düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.

Netanyahu, “Diğer tüm seçenekleri tüketmemiz halinde eğer daha geniş bir operasyon yapmamız gerekirse güçlü ve kendine güvenli şekilde gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu hafta başında Hamas’tan İsrail’in orta kesimine atılan bir roketin Tel Aviv’de bir binaya isabet etmesi ve yedi kişinin yaralanmasına neden olmasının ardından İsrail misilleme saldırısıyla Hamas mevzilerini vurmuştu. Filistinli militanların da karşılık vermesiyle büyüyen bölgedeki son gerilim 2007 ve 2014 yılları arasında üç kez savaşan İsrail ve Hamas arasında Kasım ayından bu yana yaşanan en büyük kriz olarak değerlendiriliyor.

İsrail-Gazze sınırında gerilim Mısır’ın arabuluculuğunda azalsa da, kriz İsrail’de 9 Nisan’da yapılacak seçimler üzerinde etkili olabilir. Sağcı Likud Partisi'nin lideri Başbakan Benyamin Netanyahu’nun siyasi geleceği bu seçimlere bağlı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG