Erişilebilirlik

İsrail Geçici Ateşkes İlan Etti


İlan edilen yedi saatlik ateşkes, Filistinliler’in insani yardım almalarına ve evlerine geri dönebilmelerine fırsat vermeyi amaçlıyor. Ateşkes Refah’ı kapsamıyor

İsrail, Filistinliler’in insani yardım almalarına ve evlerine geri dönebilmelerine fırsat verme amacıyla Gazze’de yedi saatlik ateşkes ilan etti.

Ancak, ateşkesin başlamasından birkaç saat önce, İsrail’in havadan düzenlediği saldırıda Filistinli bir militan öldürüldü. İslami Cihat örgütü de Gazze’deki komutanlarından Daniel Mansur’un İsrail’in saldırısında, evinde öldüğünü doğruladı.

Yine ateşkesten birkaç saat önce İsrail, Refah’a havadan saldırdı, bombardımanda BM’nin sığınak olarak kullandığı bir okuldaki 10 sivil öldü, 35’i de yaralandı.

İsrail ordusu, okul yakınlarındaki üç militanı hedef aldığını ve saldırının “sonuçlarını değerlendirdiğini” açıkladı. Ordu yetkilileri yedi saatlik ateşkesin Refah’ı kapsamadığını da bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, okula düzenlenen saldırıyı “utanç verici” olarak niteledi.

Görgü tanıkları Pazar günkü saldırı sırasında Filistinlilerin gıda yardımı almak için sırada beklediğini söyledi. İsrail son 10 gün içinde üç kez okul saldırısı düzenledi. Son saldırıyı BM Genel Sekreteri sert bir dille kınadı.

İsrail Pazar günü bazı birliklerini Gazze’den çekip, diğer Filistin bölgelerine yeni birlikler gönderdi. Ordu yetkilileri Hamas tünellerinin tamamen yok edilmek üzere olduğunu bildirdi. Yetkililer, Pazar günü Hamas’ın 50’nin üzerinde roket fırlattığını da açıkladı.

Filistinli yetkililer, şu ana kadar 1800 Filistinli’nin öldüğünü, 8 binin üzerinde de yaralı olduğunu söylerken, İsrail de 64 asker ile üç İsrailli sivilin öldüğünü kaydetti.

XS
SM
MD
LG