Erişilebilirlik

İsrail Gazze'ye Ablukayı Hafifletiyor


İsrail'den Gazze'nin Refah kentine yardım malzemesi taşıyan BM kamyonları
İsrail, Hamas’ın 2007 yılında kontrolü altına aldığından beri ilk kez Gazze’ye özel sektör için inşaat malzemesi sevkine izin verdi.

Bir Filistinli yetkili Reuters haber ajansına malzeme sevkini doğrularken çakıl ve kum yüklü 20 kamyonun geçen ay Mısır’ın arabuluculuğu ile varılan ateşkes anlaşması çerçevesinde sınırdan geçtiğini açıkladı.

Gazzeli ekonomistler, bölgenin inşaat malzemesi ve yakıt dahil ticari ihtiyaçlarının yüzde 70’inin İsrail üzerinden ve Mısır sınırındaki kaçakçı tünellerinden sağlandığını söylüyor.
Bir Filistinli yetkili İsrail’in önümüzdeki günlerde diğer inşaat malzemelerinin Gazze’ye sevkine izin vereceği vaadinde de bulunduğunu bildirdi.
Kimliğini açıklamayan yetkili İsrail’in ateşkese uyulması halinde ablukayı daha da hafifleteceği sözü verdiğini söyledi.

İsrail Başbakan yardımcısı Silvan Shalom Kudüs’te gazetecilere her gün 300 mal yüklü kamyonun İsrail’den Gazze’ye geçtiğini açıkladı
.
İsrail beş yıl önce Hamas’ın kontrolü ele geçirmesi üzerine Gazze’ye ablukayı sıkılaştırmıştı. Ancek İsrail 2010 yılından beri uluslararası baskı üzerine Gazze’deki yabancı kuruluşlarına inşaat malzemesi sevkine izin vermeye başlamıştı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG