Erişilebilirlik

İsrail-Filistin Gerilimi BM Genel Kurulu’na Yansıdı


İsrail-Filistin gerginliği 72’nci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na da yansıdı.

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın İsrail’e yönelik sözlerine yanıt, İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danny Danon’dan geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap eden Filistin lideri Mahmud Abbas İsrail’i Ortadoğu’da yıllardır süren ihtilafın dini çatışmaya dönüştürülmemesi konusunda uyardı.

Abbas İsrail’in Kudüs’ün hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal sayılan alanlarında taraflı kararlar vermesinin ateşle oynamak anlamına geleceğini kaydetti.

Filistin lideri, İsrail’in Doğu Kudüs de dahil Filistin topraklarındaki yerleşimlerini arttırarakiki devletli çözüme zarar verdiğini söyledi.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danon ise Abbas’ın sözlerine tepki gösterdi. Danon yazılı açıklamasında, “Bugünkü yalanlar ve bahaneler bir kez daha kanıtlamıştır ki Filistin lideri barıştan uzak bir tutum izlemektedir” ifadesini kullandı.

İsrail’in iki İsrailli polisin vurulmasının ardından Mescid-i Aksa’ya önce metal dedektörler yerleştirmesi ardından da kaldırması bölgede tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Yahudiler Mescidi Aksa ve Kubbet-üs Sahra’nın bulunduğu Müslüman yönetimindeki bölgeye girebiliyor ancak orada dua edemiyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG