Erişilebilirlik

İsrail 'Doğu Kudüs'deki' İnşaat Planını Askıya Aldı


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, Amerika’yla bozulan ilişkileri düzeltmek ve Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden başlatmak amacıyla Doğu Kudüs’teki yeni inşaat planlarını sessizce dondurduğu bildiriliyor.

Kudüs belediyesi yetkilileri, yeni inşaatları onaylayan kent planlama komisyonunun Doğu Kudüs’te bin 600 yeni ev inşa etme kararı almasından bu yana bir daha toplanmadığını açıkladı. Komisyon son olarak , geçen ay Amerika Başkan Yardımcısı Joseph Biden’ın İsrail ziyareti sırasında toplanmıştı.

Kararın Biden’ın ziyareti sırasında açıklaması Obama yönetiminin İsrail’i kınamasına yol açmış ve Beyaz Saray yeni inşaat kararının barış görüşmelerine engel olacağını bildirmişti. Doğu Kudüs’ün gelecekte kuracakları devletin başkenti olmasını isteyen Filistinliler de, görüşmelere yeniden başlamadan önce inşaat kararının askıya alınmasını istemişti.

İsrail, erteleme kararını resmen açıklamadı. Kararın, iktidar koalisyonu içinde bulunan ve yeni inşaatları destekleyen partilerin sert tepkisine yol açması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG