Erişilebilirlik

İsrail'de Bir Camiye Saldırı Düzenlendi


Filistin’de Batı Şeria’da bir caminin bir bölümü yakıldı. Filistinli yetkililer olayla ilgili İsrailli yerleşimcileri suçladı.

Caminin yakılan kısmında bir duvara İbranice “İsrail toprakları İsrail halkı içindir” yazıldı. İsrailli Kabine Bakanı Amir Peretz, Twitter hesabından olayı kınayan bir açıklama yayınladı. Peretz, açıklamasında, yangını çıkaranların suçlular ve nifak tohumu ekmeye çalışanlar olduğunu ve yargı önünde hesap vereceklerini belirtti.

Filistinli bir acil durum yetkilisi, El Bir ve El Thsan camisinin abdest alınan kısmına atılan yanıcı bir maddenin ateşe verilmesi sonucu caminin o kısmının yandığını söyledi. Caminin abdest alınan kısmı dışındaki bölümünün zarar görmediği belirtildi.

Filistinli Baş Müzakereci Saib Erakat, olaydan İsrailli yerleşimcilerin sorumlu olduğunu söyledi. Erakat yaptığı açıklamada “Bu ırkçılıktır” dedi.

Caminin duvarına yazılan sloganın daha önce de benzer saldırılarda sprey boyalarla duvarlara yazılan bir mesaj olması dikkat çekti. İsrail polisi saldırıyı bölgedeki aşırı milliyetçilerin düzenlemiş olabileceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG