Erişilebilirlik

İsrail Bir Kez Daha 14 Gün Süreyle Tamamen Kapanıyor


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında, ülkede üçüncü kez kapanmaya gidileceğini açıkladı.

Tamamen kapanma uygulaması Pazar akşamı başlayacak ve 14 gün süreyle geçerli olacak. Kapanma kararının Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması bekleniyor.

Tam kapanma kararı çerçevesinde İsrail’de 14 gün boyunca tüm mağaza ve dükkanlar, AVM’ler kapalı olacak. Öğrenciler sadece evlerine bir kilometre mesafedeki okullara gidebilecek. Bundan daha uzak mesafede okulu olanların devam zorunluluğu olmayacak. Toplu taşıma hizmetleri kısıtlanacak. Sadece market ve eczane gibi yerler açık olacak.

Ülkede yaşayan Hıristiyanlar Noel sebebiyle 10 kişiyi aşmamak kaydıyla evlerde toplanabilecekler. Açık havada yapılacak Noel kutlamalarında da limit 100 kişi olacak.

Öte yandan İsrail’de aşılama çalışmaları da devam ediyor. Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada, tüm ülkede aşılama çalışmasının da birkaç ay içerisinde bitmesini beklediklerini söyledi.

9 milyon kişinin yaşadığı İsrail’de bugüne dek 385 binden fazla Corona virüsü vakasına rastlandı. Ülkede salgın nedeniyle 3 bin 150 kişi de hayatını kaybetti. Son olarak İsrail’de 4 kişide İngiltere’de tespit edilen virüsün yeni tipine rastlandığı açıklandı.

XS
SM
MD
LG