Erişilebilirlik

İsrail Bazı Filistinli Mahkumları Serbest Bırakacak


İsrail, Filistinli yetkililerle doğrudan görüşmelere yeniden başlayacağının açıklanmasından bir gün sonra, cezaevlerindeki “kısıtlı” sayıda Filistinli mahkumu serbest bırakacağını açıkladı.

Kararı açıklayan İsrailli kabine üyesi Yuval Steinitz, kaç Filistinli mahkumun ve kimlerin serbest bırakılacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, dün bölgedeki ziyaretini uzatarak Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüşmüş, ardından Amman’a dönerek İsrail ve Filistinliler’in 2010 yılından bu yana kesik olan doğrudan görüşmelere yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Görüşmeler başlamadan önce bazı ayrıntılar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Kerry, her şeyin yolunda gitmesi durumunda Mahmut Abbas ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Washington’a gelerek görüşmelerin ilk turuna başlayacağını bildirdi.

Kerry Abbas ve Netanyahu’yu verdikleri zor kararlardan dolayı övdü. Amerika Dışişleri Bakanı, bu yılın başında bu göreve geldiğinden bu yana altıncı kez Ortadoğu’ya gitti. Dün görüşmelerini tamamlayıp Washington’a dönmesi bekleniyordu, ancak bir anlaşma havası sezinlediği bildirilen Kerry’nin bölgedeki ziyaretini uzatmaya karar verdiği belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG