Erişilebilirlik

''Bennett-Biden Görüşmesi Ertelendi''


İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve ABD Başkanı Joe Biden

Washington’u ziyaret eden İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in Perşembe günü Başkan Joe Biden ile göreve gelmesinin ardından ilk kez yüz yüze görüşmesi planlanıyordu. Ancak Reuters haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi Kabil’deki patlama nedeniyle Biden ve Bennett arasında yapılması planlanan görüşmenin ertelendiğini bildirdi.

Bennett’in ABD’nin yenilenmesi için uğraştığı İran nükleer anlaşmasından vazgeçmesi için baskı yapması bekleniyor.

Bennett anlaşmaya karşı olduğunu daha önce de dile getirmişti. İsrail Başbakanı, İran’ın nükleer silah geliştirmek için ihtiyaç duyduğu uranyum zenginleştirme oranına şimdiden yaklaştığını söylüyor ve yaptırımların hafifletilmesinin yalnızca İran’a israil’in düşmanlarına destek olması için gerekli kaynakları sağlayacağını söylüyor.

İsrail Başbakanı Çarşamba günü de Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İran ve diğer konuları görüşmek üzere bir araya geldi. Washington ziyareti Bennett’in başbakan olarak ABD’ye yaptığı ilk ziyaret.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in ABD Başkanı Joe Biden'la yapacağı görüşme, İsrail ve İran arasındaki gerginliğin tırmandığı ve İsrail'in Gazze Şeridi'yle olan güney sınırında tansiyonun kademeli olarak yükseldiği döneme denk geliyor.

İsrail Başbakanlığı'ndan Bennett yola çıkmadan önce yapılan açıklamada, Başbakan'ın Biden'la yapacağı görüşmedeki bir numaralı önceliğinin İran olacağı, "İran'ın nükleer programında son iki-üç yılda kaydettiği ilerlemelerin" özellikle ele alınacağı kaydedildi. Bennett, İsrail'in askeri nitelik üstünlüğü, Corona virüsü pandemisi ve ekonomik meseleleri de konuşacaklarını belirtti.

Naftali Bennett, daha önce, İran ve dünya güçleri arasında yeni bir nükleer anlaşma olasılığına karşı çıktığını söylemiş, varılacak herhangi bir anlaşmanın İran'ın Ortadoğu'da sergilediği saldırgan tavrını frenlemeyi de amaçlaması gerektiğinin altını çizmişti. Son aylarda İsrail'le bağlantılı gemilere düzenlenen saldırıların arkasında İran'ın olduğuna inanılıyor.

Bennett, bu haftanın başında kabinesine, Biden'la yapacağı görüşmede ”İran'ı durdurma zamanının geldiğini, süresi çoktan dolan ve bir zamanlar anlamlı olduğunu düşünenler için bile artık anlamını yitiren bir nükleer anlaşmaya yeniden girmemesi gerektiğini” söyleyeceğini bildirdi.

İsrail ve Gazze Şeridi'ne hakim olan Hamas arasındaki sürtüşme, son üç aydır artıyor. 22 gün süren çatışmalarda Hamas Gazze'de en az 265, İsrail ise 13 kayıp vermişti.

Gazze Şeridi'nin yeniden yapılandırılmasını hedefleyen bir düzenleme üzerinde anlaşmak için iki taraf arasında yürütülen dolaylı müzakereler, geçen hafta başarısızlıkla sonuçlandı. Hamas'ın İsrail'in güneyine içi yanıcı madde dolu balon bombaları atması ve sınırda şiddet içerikli gösteriler düzenlemesi, bölgede şiddetin yeniden baş gösterebileceği olasılığını yükseltti.

İsrail Başbakanı Bennett, ABD'ye hareket etmeden önce, "ABD'de de İsrail'de de yeni hükümetler işbaşında. Kudüs'ten beraberimde yeni bir işbirliği ruhu getiriyorum ve bu ruh, iki ülke arasındaki özel ve uzun ilişkiyi temel alıyor" dedi.

Naftali Bennett, iki ay önce, sekiz siyasi partinin koalisyon oluşturmasıyla göreve geldi. Koalisyondaki siyasi ideolojiler, aşırı Yahudi milliyetçilerinden küçük bir İslamcı gruba geniş bir yelpazeye yayılıyor. İki yıl içinde dört kez genel seçim düzenlenen İsrail'de kurulan bu koalisyon, eski Başbakan Benyamin Netanyahu'yu iktidardan indirmişti.

XS
SM
MD
LG