Erişilebilirlik

İspanya’da Bağımsızlık Yanlısı Katalan Yetkililere Gözaltı


İspanya polisi, 13 Katalan hükümet yetkilisini gözaltına aldı. Gelişmenin ardından Barcelona sokaklarında binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi. Eyaletin Ekonomi Bakan Yardımcısı Josep Maria Jove de gözaltına alınanlar arasında.

Polis, baskınların ve tutuklamaların Katalonya’nın bağımsızlık referandumuyla ilgili olduğunu doğruladı.

İspanya hükümeti, referandumun yasa dışı olduğu görüşünde. Hükümetin referandumun önlenmesi yönündeki çabaları son dönemde arttı. Ancak ülkenin zengin kuzey doğu eyaletindeki yetkililer, referandumu iptal etmeye niyetli görünmüyor.

Katalonya’yı yöneten bağımsızlık yanlısı koalisyon, ulusların kendi kaderlerini tayin etme hakkının İspanya’nın yasalarının üstünde olduğu görüşünde.

Katalonya lideri Carles Puigdemont son açıklamasında, İspanyol hükümetinin Katalonya’nın işlerine müdahale ettiğini ve olağanüstü hal ilan ettiğini belirterek, “İspanya hükümetinin anti-demokratik ve totaliter eylemlerini kınıyor ve reddediyoruz” dedi. Puigdemont, Katalan halkını 1 Ekim’de sandığa giderek referandum için oy vermeye çağırdı.

İspanyol polisi baskınlar sırasında bağımsızlık referandumuyla ilgili belgelere de el koydu. Bunlar arasında sandık başında görevli olacak Katalanlar’a gönderilecek 45 bin kadar bilgi notu da var.

Katalan hükümeti tarafından Temmuz ayında yapılan bir ankete göre Katalanlar’ın yüzde 41’i İspanya’dan bağımsız olmak istiyor. Yüzde 49’uysa bağımsızlığa karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG