Erişilebilirlik

İspanya'dan Borçlanma Maliyeti Uyarısı


İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, yüksek borçlanma maliyetini daha fazla karşılayamayacakları uyarısında bulundu. Parlamento’da konuşma yapan Başbakan Rajoy, Avrupa’da bankacılık ve mali bağların güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Bankacılık ve mali bağların güçlendirilmesi konusu Perşembe günü Brüksel’de yapılacak zirvede ele alınacak.

Başbakan Rajoy, 125 milyar dolarlık kurtarma paketinin hükümete değil, doğrudan İspanyol bankalarına gönderilmesi çağrısında bulundu. Rajoy, yardımın geri ödenmesi sorumluluğunun bankalarda olmasını istiyor.

Rajoy, İspanya’nın “ekonomik olarak zor bir dönemde olduğunu” vurguladı. İspanya Merkez Bankası da ekonominin bu yılın ilk çeyreğinden çok daha hızlı bir şekilde daraldığını açıkladı. Birinci çeyrekte İspanya ekonomisi yüzde 0,3 oranında küçülmüştü.

Başbakan Rajoy, Avrupa liderlerinin Euro para biriminin varlığını sürdüreceği konusunda uluslar arası topluma güvence vermesi gerektiğini belirtti.
İspanya’nın borçlanma maliyeti, uluslararası yardıma ihtiyaç duyan Yunanistan, İtalya ve Portekiz seviyesine ulaştığı belirtiliyor.

Avrupalı liderler kıtanın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın zor durumda olan ekonomilere daha fazla destek vermesini istiyor. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, yapabileceklerinin sınırlı olduğunu söylüyor ve tasarruf önlemlerine işaret ediyor. Merkel, “Avrupa’nın büyüme motoru ve istikrar çıpası Almanya’dır. Ancak Almanya’nın gücü de sınırsız değil. Almanya’nın gücünü zorlamamalıyız,” diye konuştu.

Bazı Avrupa liderleri, Euro bölgesi ortak bonolarının çıkarılmasını istiyor. Ancak Merkel bunun Almanya’nın borçlanma maliyetini arttıracağı için plana karşı çıkıyor.
XS
SM
MD
LG