Erişilebilirlik

İspanya Anayasa Mahkemesi’nden Katalan Parlamentosu’na Müdahale


İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya’da önümüzdeki hafta yapılması planlanan özel parlamento oturumunun askıya alınması talimatı verdi. Katalonya’daki bölge liderleri, yerel parlamento oturumunda, İspanya’dan ayrılma meselesini oylamayı planlıyordu.

Anayasa Mahkemesi sözcüsü, yargıçların, oylama aleyhindeki başvuruları değerlendirdiğini ve mahkemenin, Pazartesi parlamentonun tüm üyelerinin katılımıyla yapılması planlanan oturumun askıya alınmasına karar verdiğini duyurdu.

Parlamento oturumunun yasadışı olduğu iddia ediliyor. Bunun nedeni oturumun haftasonu yapılan bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olması ve bu referandumun da Anayasa Mahkemesi tarafından zaten yasadışı ilan edilmesi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Katalan yetkililere, daha büyük sorunların baş göstermesine meydan vermemek için bağımsızlık ilan edip İspanya’dan ayrılma planlarını iptal etme çağrısı yapmıştı.

Başbakan Rajoy, İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye verdiği demeçte, Katalan liderlere hukuki çerçeveye geri dönme çağrısı yaptı.

Katalan lideri Carles Puigdemont ise iki taraf için de diyalog çağrısı yaptı ancak önümüzdeki hafta yapılması planlanan bağımsızlık ilanının iptal edildiğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Puigdemont, BBC’ye yaptığı açıklamada, oy sayımı resmen sonuçlandığında harekete geçeceklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG